Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ten zasiłek należy się wielu rolnikom. KRUS informuje o procedurach kontrolnych
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 27.04.2025 10:27

Ten zasiłek należy się wielu rolnikom. KRUS informuje o procedurach kontrolnych

Dokumenty, KRUS
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News, kanchanachitkhamma/Canva

Z roku na rok coraz mniej rolników pobiera ważne świadczenie, które w wielu przypadkach im przysługuje. KRUS przypomina zasady co do wypłaty, oraz ewentualnych kontroli, jakie mogą zostać przeprowadzone w chwili przyznawania zasiłku. Warto wiedzieć, jakich praktyk się wystrzegać, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Coraz mniej rolników korzysta z ważnego świadczenia

W coraz trudniejszych warunkach ekonomicznych i rosnących kosztach niemal w każdej z dziedzin życia, szczególnie ważne jest, aby orientować się w sprawach wszelkich dodatków, płatności i zasiłków, które mogą nam przysługiwać, szczególnie w trudniejszych życiowych momentach. KRUS poinformował, że coraz mniej rolników zgłasza się po jeden z ważniejszych zasiłków, który zapewnia wsparcie w razie kłopotów zdrowotnych.

KRUS pieniądze sanatorium
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Instytucja przekazała również szczegółowe informacje: komu przysługują pieniądze, jak wyglądają kontrolę, oraz jak odwołać się od ewentualnej negatywnej decyzji w sprawie przyznania świadczenia.

Patryk Wołosz, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Rolniku, dostaniesz marne grosze. Wstrzymują dostawy na granicach
Będą obowiązkowe szczepionki. Minister rolnictwa podpisał pilne rozporządzenie Szybki sposób na chwasty w ogrodzie. Niechciane rośliny znikną bez śladu

Komu przysługuje świadczenie?

Ubezpieczeni w KRUS — rolnicy, małżonkowie czy domownicy, mają prawo do otrzymania zasiłku chorobowego. Świadczenie przysługuje, w sytuacji, gdy dana osoba w związku z chorobą nie jest zdolna do pracy bez przerwy przez co najmniej 30 dni. Warto pamiętać, że zasiłek nie może być wypłacany dłużej niż przez 180 dni. 

rolnik
Fot. WFranz/Pixabay

Pieniądze przyznawane są na podstawie zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA) wydanego przez lekarza upoważnionego przez ZUS, które jest przekazywane do KRUS drogą elektroniczną.

Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje jej odzyskanie, to w takiej sytuacji może ubiegać się o zasiłek w przedłużonym okresie, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni - przypominają przedstawiciele KRUS.

Fakt, że rolnicy pobierają znacznie mniej świadczeń zdrowotnych, jest dobrą informacją, natomiast warto przypominać, że taka możliwość istnieje. 

Statystyki opracowane przez KRUS pokazują, że w 2024 roku odnotowano w sumie 924 655 świadczeń chorobowych, natomiast w 2023 roku – 982 612. Spadła również liczba dni, za które wypłacano zasiłek chorobowy. W 2024 roku było ich łącznie 24,1 mln, a w 2023 roku – 25,7 mln.

Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie jest wniosek ubezpieczonego oraz orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy w I instancji lub komisji lekarskiej KRUS w II instancji – przypomina Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.

Instytucja przypomina dodatkowo, jak wyglądają kontrole wobec rolników, którzy pobierają świadczenie. Czego nie należy robić, aby uniknąć konsekwencji?

Zobacz też: Zastosuj ten trik, a do czereśni nie prześlizgnie się ani jeden robak. Nic prostszego

Czy KRUS posiada uprawnienia, aby skontrolować rolnika?

KRUS nie może kontrolować zwolnień chorobowych ubezpieczonych. Zajmuje się tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kasa nie ma uprawnień do przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich. Jednak zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – podkreśla Iwona Kaszuba.

Warto zaznaczyć, że rolnik lub domownik straci świadczenie za cały okres tego zwolnienia jeśli w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy zostanie stwierdzone, że wykonywał pracę niezgodną z celem zwolnienia.

Źródła informacji o wykorzystywaniu zaświadczenia lekarskiego niezgodnie z jego celem są różne. Mogą to być sygnały obywatelskie, ale często Kasa dowiaduje się, że zaświadczenie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem w trakcie toczącego się postępowania wyjaśniającego, np. gdy rolnik podczas orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę podczas której uległ wypadkowi i wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, albo świadczył pracę z tytułu zatrudnienia poza rolnictwem i w związku z tym utracił tytuł do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników – opisują przedstawiciele KRUS.

Jeżeli KRUS cofnie rolnikowi przyznany zasiłek chorobowy, wówczas ubezpieczony, tak jak w przypadku każdej decyzji, może wnieść odwołanie do sądu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.