Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ważne: rząd uruchomił interwencyjny skup jednego z produktów rolno-spożywczych
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.09.2023 21:08

Ważne: rząd uruchomił interwencyjny skup jednego z produktów rolno-spożywczych

polskie banknoty
Iberion.pl

W odpowiedzi na spadające ceny rząd podjął interwencję w sektorze mleczarskim: skup mleka oraz masła w proszku. To nie pierwszy raz w 2023 roku, kiedy rząd podejmuje kroki w celu wsparcia sektora rolnego. W lipcu tego roku państwowe spółki rozpoczęły skup malin, czego celem było ustabilizowanie cen owoców. 

Interwencyjny skup mleka i masła

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (ARS) ogłosiła rozpoczęcie interwencyjnego skupu mleka oraz masła w proszku. To ważna decyzja, która ma na celu stabilizację cen na rynku mleczarskim. Informację o rozpoczęciu tej operacji przekazał minister rolnictwa Robert Telus w programie TVP Info. Premier Mateusz Morawiecki również wspominał o tych planach podczas wizyty w Kosowie Lackim.

Interwencja oczekiwana ze strony sektora mleczarskiego

Decyzja o interwencyjnym skupie produktów mleczarskich jest odpowiedzią na apelacje organizacji branżowych, które od pewnego czasu zabiegały o podjęcie działań w celu regulacji rynku mleczarskiego. Głównym celem tego skupu jest zdobycie nadwyżek produktów mlecznych z rynku, co może wpłynąć na stabilizację cen.

Spadające ceny mleka surowego

Sytuacja na rynku mleczarskim była trudna w ostatnich miesiącach, ze spadającymi cenami mleka surowego. Od początku 2023 roku ceny w skupie mleka spadły przez okres ośmiu miesięcy, w niektórych przypadkach nawet o połowę. Skup interwencyjny jest próbą złagodzenia tej tendencji i zapewnienia wsparcia dla producentów mleka.

- Teraz tylko przyglądam się rynkowi, żeby to mleko poszło w górę. Bardzo bym tego chciał, bo na to czekają ci, którzy hodują krowy na mleko – stwierdził na antenie TVP szef resortu rolnictwa Robert Telus.

 

źródło: farmer.pl, TVP

Tagi: Mleko