Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Miastowym przeszkadzają zapachy! Nowe przepisy mogą zablokować budowę chlewni i kurników
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 04.07.2024 17:47

Miastowym przeszkadzają zapachy! Nowe przepisy mogą zablokować budowę chlewni i kurników

Nieprzyjemny zapach
fot. pixabay.com

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany w regulacjach dotyczących uciążliwości zapachowej. Nowe przepisy, bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i najlepszych dostępnych technikach pomiarowych, mają na celu "skonstruowanie kompleksowego rozwiązania, regulującego zjawisko uciążliwości odorowych".

Historia ustawy odorowej

Prace nad ustawą odorową trwają od dłuższego czasu. W 2021 roku powstał projekt przepisów, który zakładał minimalne odległości od zabudowań dla ferm zwierząt. Zaproponowano wtedy, że ferma utrzymująca np. 220 DJP (jednostek dużych zwierząt) musiałaby znajdować się co najmniej 220 metrów od zabudowań, a w przypadku 510 DJP – 500 metrów. Te przepisy spotkały się z krytyką ze strony rolników, którzy obawiali się zahamowania inwestycji na wsi.

Co to oznacza dla rolników?

Istnieje ryzyko, że nowe limity odoru mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić budowę chlewni i kurników w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Dokładne szczegóły dotyczące minimalnych odległości lub dopuszczalnych poziomów odoru nie są jeszcze znane. Ministerstwo zapowiada, że projekt ustawy trafi do legislacji w 2025 roku, a termin wejścia w życie przepisów zostanie określony po analizie skutków regulacji.

Co dalej?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że nowe przepisy będą opracowywane w porozumieniu z ekspertami i przedstawicielami branży rolniczej. Celem jest znalezienie rozwiązania, które zapewni ochronę środowiska przed uciążliwymi zapachami, a jednocześnie nie utrudni rozwoju rolnictwa.