Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolniku, 1700 zł dla Ciebie! Rząd szykuje ogromne zmiany
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 04.07.2024 17:02

Rolniku, 1700 zł dla Ciebie! Rząd szykuje ogromne zmiany

pieniądze
fot. materiały własne

Powróciła idea Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego (BDP), czyli regularnej wypłaty określonej kwoty pieniędzy dla każdego obywatela Polski, niezależnie od jego dochodów czy statusu rodzinnego. W tym nowym systemie każdy rolnik otrzymywałby 1700 zł miesięcznie.

Czym jest BDP i jakie ma cele?

BDP to program mający na celu zapewnienie wszystkim obywatelom minimalnego poziomu bezpieczeństwa finansowego. Ma on również zrekompensować te osoby, które płacą podatki i nie otrzymują w zamian satysfakcjonujących usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna czy edukacja. Dodatkowo BDP ma na celu zniwelowanie nierówności w systemie socjalnym oraz stymulowanie gospodarki poprzez zwiększenie popytu na towary i usługi.

Jak działałby BDP dla rolników?

Każdy rolnik, niezależnie od dochodów czy areału gospodarstwa, otrzymywałby co miesiąc 1700 zł. Oczekuje się, że ten nowy system uprości administrowanie pomocą społeczną i obniży jej koszty. Pieniądze na BDP pochodziłyby z likwidacji innych programów socjalnych, takich jak 500 plus czy 13. emerytura, a także z dodatkowych źródeł, m.in. z funduszy unijnych.

Pilotażowy program BDP

W 2022 roku na Warmii i Mazurach zrealizowano pilotażowy program BDP dla kilku tysięcy mieszkańców. Program spełnił założenia, a jego kontynuacja jest rozważana.

Korzyści i kontrowersje wokół BDP

Prezesi Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego wskazują na szereg korzyści BDP, m.in. likwidację ubóstwa, zmniejszenie nierówności społecznych, poprawę bezpieczeństwa socjalnego i stymulację gospodarki.

Przeciwnicy programu obawiają się wzrostu bezrobocia i nadmiernego rozrostu wydatków socjalnych.

Co dalej z BDP?

Rząd rozważa wprowadzenie BDP na szeroką skalę. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Tagi: Dopłaty