Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 31.05.2023 18:00

Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników

krowy na pastwisku
unsplash.com

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza rolników i przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej na bezpłatne warsztaty dotyczące wykorzystania odchodów zwierzęcych w mikrobiogazowniach rolniczych. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić formularz na portalu KOWR. 

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty dotyczące mikrobiogazowni rolniczych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa serdecznie zaprasza rolników oraz małe i średnie przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej na niezwykłe warsztaty, poświęcone zagadnieniom związanym z wykorzystaniem odchodów zwierzęcych do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w mikrobiogazowniach rolniczych. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat możliwości, jakie niesie za sobą ta innowacyjna technologia. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli również unikalną możliwość zobaczenia działającej mikrobiogazowni rolniczej, co pozwoli im lepiej zrozumieć proces produkcji energii z odchodów zwierzęcych.

Kiedy odbywają się spotkania dla rolników?

W maju warsztaty odbywają się trzykrotnie: w Chamsku (woj. mazowieckie, 24.05.2023), w Bronisławowie (woj. łódzkie, 25.05.2023), w Nowej Wsi (woj. wielkopolskie, 31.05.2023). W czerwcu warsztaty dla chętnych rolników organizowane są w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie, 1.06.2023), w Pokaniewie (woj. podlaskie, 21.06.2023), Bombalicach (woj. mazowieckie, 22.06.2023), Rudej (woj. podlaskie, 27.06.2023), Butrynach koło Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie, 29.06.2023). 

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, aby wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu, należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz dostępny online. 

Mikrobiogazownie rolnicze – dlaczego warto w nie inwesować?

Mikrobiogazownie mogą być opłacalne dla gospodarstw rolnych z kilku powodów. Przede wszystkim, pozwalają one na efektywne wykorzystanie odchodów zwierzęcych, które są naturalnym produktem działalności rolniczej. Dzięki procesowi fermentacji, mikrobiogazownie przetwarzają te odchody w biogaz, który może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Mikrobiogazownie umożliwiają gospodarstwom rolnym generowanie swojej własnej energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu mogą uniezależnić się od tradycyjnych dostawców energii i zmniejszyć swoje rachunki za prąd i ogrzewanie. Jeśli gospodarstwo rolnicze wytwarza więcej energii, niż jest mu potrzebne, może sprzedawać nadwyżki na rynku energii. To dodatkowe źródło dochodu dla rolnika.

Co więcej, pozostałości z procesu fermentacji w mikrobiogazowniach, zwane digestatem, są bogate w składniki odżywcze. Można je wykorzystać jako naturalne nawozy organiczne do gleby, co przyczynia się do zwiększenia plonów i obniżenia kosztów zakupu sztucznych nawozów.

Mikrobiogazownie stanowią przykład zrównoważonej produkcji energii, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Przyczyniają się do poprawy wizerunku gospodarstwa rolnego jako ekologicznej i odpowiedzialnej działalności.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że inwestycja w mikrobiogazownię może przynieść znaczne korzyści ekonomiczne dla gospodarstwa rolnego. Jednak przed podjęciem decyzji, zaleca się przeprowadzenie analizy ekonomicznej i konsultację z ekspertami, aby ocenić opłacalność i dostosować rozwiązanie do konkretnych warunków i potrzeb gospodarstwa.