Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Mrówki wchodzą do domów po elewacji, znajdziesz je wszędzie. Tak pozbędziesz się ich na dobre
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 13.07.2025 15:16

Mrówki wchodzą do domów po elewacji, znajdziesz je wszędzie. Tak pozbędziesz się ich na dobre

Mrówki
Fot. Cherkas, Getty Images/Canva

Chociaż mrówki to wyjątkowo pożyteczne i pracowite stworzenia, ich obecność w domu potrafi napsuć krwi. Te małe zwinne owady wchodzą w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, aby dostać się do jedzenia, które leży na naszych blatach kuchennych i kusi zapachem. Istnieje prosty sposób, aby zniechęcić mrówki do odwiedzania naszej przestrzeni domowej.

Mrówki są pożyteczne, ale mogą powodować niemałe straty w ogrodzie

Mrówki są wyjątkowo pożyteczne dla ekosystemu — pełnią w nim wiele kluczowych funkcji, m.in. czyszczą trawnik z roślinnych i zwierzęcych resztek organicznych, zjadają szkodniki, przyczyniają się do również rozsiewania niektórych gatunków roślin, a podczas kopania spulchniają, napowietrzają i podnoszą jakość gleby.

mrówki dom
Fot. P_Wei/Getty Images/CanvaPro

Warto jednak wiedzieć, że gdy kolonia mrówek robi się zbyt liczna, może zacząć wyrządzać poważne szkody w ogrodzie. Warto wówczas szybko reagować, ponieważ mogą nie tylko niszczyć rośliny, ale również przenieść się do domu. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Nadchodzą duże zmiany dla rolników. Dostęp do tych preparatów będzie znacznie utrudniony 1,5 mln euro dla Ukrainy. Te pieniądze mają pomóc tamtejszym rolnikom

Nie eliminujemy mrówek, dopóki nie czynią poważnych szkód

Dopóki mrówki nie przynoszą szkód w ogrodzie i nie wchodzą do domu, nie należy im szkodzić. Jeśli zauważymy, gleba się przesusza, trawa staje się pożółkła, a sadzonki nie chcą się przyjmować, może to oznaczać, że populacja w ogrodzie jest już na tyle liczna, że nie można jej dalej ignorować.

mrówki
Fot. Canva/B_Zocholl

Ogromna ilość osobników w gniazdach nie pozostaje bez wpływu na stan gleby oraz system korzeniowy znajdujących się w pobliżu traw, roślin i krzewów. Mrówki aktywnie przeczesują i eksploatują swoje otoczenie, pozostawiając trwałe ślady w ogrodzie.

Problemem będzie również wchodzenie owadów do domu, zwłaszcza do kuchni lub innych miejsc, gdzie są dostępne źródła pożywienia. Ważne jest regularne monitorowanie populacji mrówek i podjęcie działań profilaktycznych, jeśli ich obecność staje się problematyczna. 

Stosowanie naturalnych metod odstraszania mrówek oraz, w razie palącej potrzeby, skorzystanie z chemicznych preparatów, może pomóc w utrzymaniu zdrowego ogrodu. Jakie sposoby działają na mrówki najbardziej odstraszająco?

Zobacz też: Polacy odczują nagły skok temperatury. Zbliża się gwałtowny zwrot w pogodzie, z nieba poleje się żar

Najskuteczniejsze sposoby walki z mrówkami

Aby skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie, należy zlokalizować ich gniazdo, czyli kopiec, w którym przebywa królowa. Jeśli jest to kłopotliwe, można zastosować specjalną przynętę, z wolno działającym środkiem owadobójczym. 

Taką pułapkę zostawiamy w miejscu, w którym często pojawiają się mrówki — powinny one zanieść przynętę do mrowiska. Kiedy wiemy już, gdzie znajduje się źródło problemu, mamy dwa wyjścia: można skorzystać z chemicznego środka (zwykle jest to proszek, ale na rynku dostępne są również preparaty w płynie, żelu oraz sprayu) lub przetestowanie domowych metod na mrówki w ogrodzie, co jest znacznie bardziej bezpieczną i przyjazną środowisku opcją.

Mrówki
Fot. pedro emanuel pereira, Getty Images/Canva

Korzystanie z naturalnych środków nie tylko nie szkodzi przyrodzie, ale dodatkowo jest znacznie tańsze niż kupowane w sklepach specjalistyczne preparaty chemiczne. Warto zwrócić uwagę na trzy sposoby, często polecane przez doświadczonych ogrodników, które odstraszają i zniechęcają mrówki do dalszego bytowania w ogrodzie:

  • Użycie boraksu, czyli minerału występującego w przyrodzie w formie sproszkowanej, dawniej używany jako środek czyszczący. W celu pozbycia się mrówek i innych szkodników miesza się go z cukrem i wodą w proporcji 1:7:18. Taka mieszanka zwabi owady do pułapki i pozwoli ograniczyć jej populację.

 

  • Użycie cynamonu pozwoli pozbyć się mrówek z konkretnej części ogrodu, na przykład z tunelu z warzywami. W obrębie, w którym chcemy wyeliminować owady, należy po prostu go rozsypać. Warto wiedzieć, że cynamon nie tylko odstrasza mrówki, ale również zwalcza pleśń i chroni rośliny przed grzybami. Chociaż zapach odstrasza insekty, jest to rozwiązanie stosunkowo mało ekonomiczne i skuteczne jedynie doraźnie. Nie będzie to sposób na trwałe zwalczenie mrówek.

 

  • Użycie wody z czajnika — zalewamy mrowisko wrzątkiem, co doprowadzi do wyginięcia zamieszkującej je kolonii. Jeszcze lepiej sprawdzi się woda z czosnkiem i pokrzywami, które powinny wcześniej namaczać się w niej przez co najmniej 2 dni. Ta metoda zwalczania mrówek w ogrodzie wymaga systematyczności i skrupulatności, ponieważ zalane muszą zostać wszystkie gniazda.