Nadchodzą duże zmiany dla rolników. Dostęp do tych preparatów będzie znacznie utrudniony

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło projekt nowelizacji ustawy, której wprowadzenie skutkowałoby zakazem sprzedaży za pośrednictwem internetu, jednych z najpopularniejszych środków ochrony roślin. Proponowane poprawki wprowadzają także szereg innych zmian dla rolników.
Resort rolnictwa przedstawia nowe propozycje zmian dla rolników
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło propozycję nowelizacji ustawy o ochronie roślin przed agrofagami, oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez resort.
Agrofagi to specyficzne patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty, które mogą znacząco obniżać plony roślin uprawnych. Powodowane przez nie straty (zależnie od regionu, gatunku agrofaga i rośliny żywicielskiej) wynoszą średnio ok. 35% na świecie i ok. 15% w Polsce. Przeciętne ubytki plonów w kraju wynoszą odpowiednio: zboża – 12%, ziemniaki – 30–35%, rzepak ozimy – 15–18%, warzywa – 15%, a w sadownictwie – ok. 25%.

Ministerstwo chce wprowadzenia instytucji tzw. zaufanego eksportera, który miałby zyskać uproszczenia w eksporcie towarów roślinnych. Projekt umożliwi również składanie wniosków o przyznanie wyłącznych praw do odmian roślin oraz rejestrację odmian drogą elektroniczną. Zakładane zmiany mogą spowodować również utrudniony dostęp do poszczególnych preparatów, w związku z planowanym wprowadzeniem nowego zakazu.
Nawet 4400 zł ubędzie z kieszeni rolników. Zostały tylko 3 miesiąca, by uniknąć kary finansowej Przez ten błąd rolnicy tracą pieniądze przy sprzedaży świń. Nowe przepisy mogą ich uratowaćTych preparatów nie dostaniesz już w przesyłce
Projektowane przepisy zakładają także zmiany w zasadach rejestracji oraz stosowania środków ochrony roślin, w tym zakaz sprzedaży przez internet szczególnie niebezpiecznych środków do fumigacji, obowiązek dokumentowania sprzedaży takich środków fakturą, i prowadzenie rzetelnej ewidencji nabywców przez dystrybutorów.
Fumigacja (inaczej gazowanie) to zabieg, który ma na celu eliminację różnego rodzaju szkodników znajdujących się w płodach rolnych, drewnie i wyrobach drewnianych oraz wyrobach tekstylnych za pomocą dedykowanych substancji chemicznych.

Regularnie wykonywana w gospodarstwach rolnych fumigacja zboża, potocznie określa się właśnie „gazowaniem zboża” - pomaga ona usunąć kłopotliwe owady i gryzonie. To jednak nie koniec przewidywanych zmian — resort przedstawił również propozycję dotyczące innych istotnych zagadnień.
Zobacz też: Chcą powołać rzecznika praw rolników. Są głosy sprzeciwu, “trudno to wytłumaczyć”
Zakaz dostarczania środków również do skrzynek pocztowych
Resort rolnictwa planuje wprowadzenie zakazu dostarczania wskazanych preparatów do skrzynek pocztowych, automatów do pocztowej obsługi klientów (np. paczkomatów InPost) oraz pomieszczeń, w których prowadzona jest sprzedaż żywności i pasz, środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Zmianom mają ulec również regulacje o integrowanej produkcji roślin — zmniejszony zostanie wymagany termin zgłoszenia chęci przystąpienia do systemu, a ponadto rolnicy nie będą musieli składać oddzielnych wniosków o certyfikaty.
W planach jest również usprawnienie współpracy między Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Krajową Administracją Skarbową — szybsze ma być m.in. przekazywanie danych objętych tajemnicą skarbową.



































