RolnikInfo.pl
maliny

unsplash.com / fot. Jonathan Mast

Najpierw truskawki, teraz maliny. Ceny na bazarach wzrosły nawet o 300%

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Najpierw komentowano wysokie ceny truskawek, teraz przyszedł czas na maliny - z konsumenckiego punktu widzenia stawki za żywność na targowiskach i bazarach na początku sezonu nie zawsze są korzystne. Choć ceny truskawek już się unormowały, to obecnie wiele emocji budzą w tym aspekcie maliny. Jak podaje wp.pl, ich wartość na bazarach wzrosła nawet o 300% wobec poprzedniego roku.

Zmianom cenowym winna jest m.in. inflacja, rosnąca wartość benzyny, a także nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe.

Wysokie ceny malin

Na bazarach i targowiskach - zależnie od tego, czy są one umiejscowione w większych czy mniejszych miastach - ceny malin w standardowych 125-gramowych opakowaniach wahają się od 4 do 8 złotych.

W przeliczeniu na kilogram ceny opisywanych owoców zaczynają się od około 30 złotych, co nie nie zawsze budzi entuzjazm konsumentów.

Jak podaje wp.pl, cena, jaką trzeba w tym roku zapłacić za maliny na targu może być wyższa nawet o 300% w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Warto jednak dodać, że bazarowe ceny nie zawsze odzwierciedlają realny zarobek rolników - obecne ceny za maliny w skupach wynoszą bowiem około 10 złotych za kilogram.

Przyczyny rosnących cen

Rosnące ceny dotyczą nie tylko owoców, ale wielu innych produktów spożywczych. Winna jest tutaj m.in. inflacja i rosnące koszty produkcji żywności (np. wskutek wzrostu cen benzyny).

Kolejnym, wartym odnotowania aspektem, są niekorzystne warunki pogodowe, z jakimi zmaga się cała Europa, i które skutecznie niszczą wielomiesięczne efekty pracy rolników na plantacjach.

Sprzedawane maliny pochodzą nie tylko z Polski, ale też z sąsiednich krajów. Jak podaje wp.pl, wyższe ceny tych owoców są również spowodowane gradobiciami w Serbii - jednym z największych eksporterów malin na kontynencie.

Czy wysokie ceny za maliny na targowiskach, bazarach i w supermarketach rzeczywiście przełożą się na satysfakcjonujące zarobki dla rolników?

Zapewne producenci żywności są często w tej kwestii sceptyczni - miejmy jednak nadzieję, że malinowe zbiory przyniosą im wynagrodzenie proporcjonalne do włożonego wysiłku w uprawę roślin.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Smutna wiadomość od bohaterki "Rolnik szuka żony". Nikt nie spodziewał się rozstania

  • Koszmarne odkrycie w zbożu. Przypadkowi świadkowie zaalarmowali służby

  • Katastrofa ekologiczna: śnięte ryby w czarnym błocie. Organizacja ujawniła błąd Wód Polskich

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gaz

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >