Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maliny

Maliny

Maliny - owoc.

maliny
15.09.2023 19:54 Maliny. Ceny tak niskie, że nie opłaca się zbierać

Sytuacja na rynku malin przemysłowych jest coraz bardziej niekorzystna dla plantatorów, którzy nierzadko zmuszeni są do podjęcia trudnej decyzji o zaniechaniu zbioru. W tegorocznym sezonie na maliny nie pomaga także pogoda.

Owoce i warzywa na straganie
14.08.2023 14:00 Zagraniczne owoce podszywają się pod polskie produkty? Uwaga na oszustów

W niedawnym czasie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej poinformował na Facebooku o odbieraniu informacji dotyczących zwiększonego importu owoców, sprzedawanych jako polskie. Sadownicy proszą o czujność i zgłaszanie ewentualnych oszustw.

Postać trzymająca truskawki w dłoniach
08.08.2023 14:00 Maliny i truskawki z Ukrainy zaleją polski rynek owoców?

W związku z obserwowaną od dłuższego czasu trudną sytuacją na rynku owoców miękkich Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w piśmie z dnia 24 lipca 2023 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, jakie wyjaśnienia przygotowali rządzący. 

Maliny
26.07.2023 14:00 Wyniki kontroli UOKiK. Czy na rynku malin panuje zmowa cenowa?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował 25 lipca 2023 r. pierwsze wyniki kontroli w blisko 60 skupach oraz u 5 największych przetwórców. Jak wygląda sytuacja na rynku malin? 

Spotkanie online ministra Roberta Telusa z ministrami pięciu państw przyfrontowych
18.07.2023 14:00 Spotkanie 5 krajów przyfrontowych. Powodem mrożone maliny i truskawki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w ostatnim czasie, że Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy. 

maliny
16.07.2023 16:21 Kontrole w całej Polsce. MRiRW: “Nie będziemy tolerować takich sytuacji”

– Nie będziemy tolerować takich działań – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski odnosząc się do nieuczciwych praktyk na rynku rolnym i ogłaszając podjęcie kontroli w sektorze skupu i przetwórstwa owoców jagodowych w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia zmowy cenowej oraz wykorzystania przewagi kontraktowej. Organy państwowe przeprowadzą kontrole w różnych regionach Polski, aby zapewnić uczciwe warunki rynkowe dla polskich plantatorów malin.

Maliny
16.07.2023 14:00 Minister rolnictwa Robert Telus rozszerza pomoc dla producentów malin

Podczas ostatniego briefingu prasowego, który odbył się 13 lipca 2023 r., minister rolnictwa Robert Telus przekazał nowe ustalenia dotyczące pomocy dla producentów malin. 

Owoce jagodowe
14.07.2023 14:00 Zmowa cenowa? Firmy skupujące owoce na celowniku

Sytuacja na rynku owoców pozostaje niezwykle skomplikowana. Jakby tego było mało, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejrzewa zmowę cenową wśród firm skupujących owoce. 

maliny w dłoniach
11.07.2023 17:00 Państwo skupuje maliny. Czarne chmury nad rolnikami

W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.

Pole żółtych kwiatów na błękitnym tle nieba
07.07.2023 14:00 Przedłużenie zakazu importu produktów z Ukrainy? Stanowisko KE jest jednoznaczne

Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus skomentował stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy. 

maliny
02.07.2023 18:00 Napięcie na polskim rynku malin. Minister zapowiada konkretne kroki

Niskie ceny malin spowodowane importem z Ukrainy oraz obawy dotyczące ich jakości wywołują niemałe napięcie na polskim rynku. Polski sektor rolniczy domaga się wprowadzenia kontroli nad importem, aby ograniczyć konkurencję niskiej jakości produktów oraz chronić interesy polskich sadowników. W odpowiedzi na te problemy, minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział podjęcie konkretnych kroków w celu rozwiązania sytuacji.

Maliny na dłoni
27.06.2023 19:00 Duże protesty plantatorów malin. Powodem zbyt niska cena skupu owoców

Plantatorzy malin nie przewidują na ten moment zakończenia protestowania. Żaden producent nie zgadza się przyjąć zaproponowanych przez przetwórców aktualnych stawek skupu za maliny. Planowane jest również wstrzymanie zbiorów owoców.  

maliny rolnik
19.03.2022 02:42 Tragedia podczas zbioru malin. Rolnik doznał obrażeń przy maszynie

Tragedie i dramaty podczas prac rolnych są smutną rzeczywistością polskiej wsi. Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju poinformowała za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej o wypadku, który miał miejsce w gminie Księżopol. 36-letni rolnik zbierał maliny przy użyciu ciągnika i kombajnu do owoców. W pewnym momencie postronna osoba znalazła między polami uprawnymi leżącego mężczyznę bez oznak życia. Tragedia podczas zbioru malin31 sierpnia 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju opublikowała na swojej stronie internetowej druzgocącą informację o tragicznym wypadku, który miał miejsce w gminie Księżopol. 36-letni rolnik pracował w sadzie z wykorzystaniem ciągnika i specjalistycznego kombajnu do zbioru malin. Choć mogłoby się wydawać, że poniedziałek 30 sierpnia 2021 roku był kolejnym, zwyczajnym dniem w pracy w gospodarstwie, to około godziny 12:00 postronna osoba przypadkowo odkryła zwłoki wspomnianego 36-latka.

maliny
19.03.2022 02:42 Wiózł nie tylko maliny. Policja przyłapała kierowcę na gorącym uczynku

Przepisy drogowe są nieubłagane - wszystko to dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. O tym, że od zapisów prawnych nie ma nigdy wyjątków w bolesny sposób przekonał się 71-letni kierowca z Lubelszczyzny, który między skrzynkami malin w towarowym mercedesie przewoził siedem osób. Warto zaznaczyć, że samochód zarejestrowany był na dwie osoby. Kierowca ładunku z malinami został ukarany grzywną. Odebrano mu również prawo jazdy na kolejne trzy miesiące. Nie tylko malinyDo potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek 3 sierpnia 2021 roku w gminie Borzechów na terenie województwa lubelskiego. Jak relacjonują funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z Lublina, do kontroli zatrzymano bus przeznaczony do przewożenia większych ładunków. Ku zdziwieniu policjantów, w części ładunkowej znajdowały się nie tylko opakowania z malinami, ale również siedem osób, które podróżowały siedząc na taboretach i skrzynkach z owocami.

maliny
19.03.2022 02:41 Najpierw truskawki, teraz maliny. Ceny na bazarach wzrosły nawet o 300%

Najpierw komentowano wysokie ceny truskawek, teraz przyszedł czas na maliny - z konsumenckiego punktu widzenia stawki za żywność na targowiskach i bazarach na początku sezonu nie zawsze są korzystne. Choć ceny truskawek już się unormowały, to obecnie wiele emocji budzą w tym aspekcie maliny. Jak podaje wp.pl, ich wartość na bazarach wzrosła nawet o 300% wobec poprzedniego roku. Zmianom cenowym winna jest m.in. inflacja, rosnąca wartość benzyny, a także nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe.Wysokie ceny malinNa bazarach i targowiskach - zależnie od tego, czy są one umiejscowione w większych czy mniejszych miastach - ceny malin w standardowych 125-gramowych opakowaniach wahają się od 4 do 8 złotych. W przeliczeniu na kilogram ceny opisywanych owoców zaczynają się od około 30 złotych, co nie nie zawsze budzi entuzjazm konsumentów. Jak podaje wp.pl, cena, jaką trzeba w tym roku zapłacić za maliny na targu może być wyższa nawet o 300% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Warto jednak dodać, że bazarowe ceny nie zawsze odzwierciedlają realny zarobek rolników - obecne ceny za maliny w skupach wynoszą bowiem około 10 złotych za kilogram.