Maliny to jedne z najbardziej charakterystycznych owoców lata – są soczyste, aromatyczne i pełne smaku, który idealnie balansuje między słodyczą a delikatną kwasowością. Występują w różnych odmianach, choć najbardziej rozpoznawalna jest ta o intensywnie czerwonej barwie. W rzeczywistości istnieją także żółte maliny, czarne maliny, a nawet maliny o purpurowym zabarwieniu, co wynika z naturalnej różnorodności odmian malin oraz warunków, w jakich rośliny są uprawiane.
Powszechnie maliny uchodzą nie tylko za owoce smaczne, ale również bardzo zdrowe. Choć mogą być spożywane na surowo, to w sztuce kulinarnej całego świata powszechnie używane są do produkcji soków, dżemów czy konfitur. Najczęściej maliny spotyka się w cukiernictwie.
Malina jest rośliną wieloletnią, ale jej pędy mają dwuletni cykl życia– w pierwszym roku rosną, a w kolejnym owocują. Uprawiana jest na szeroką skalę w wielu krajach, a Polska od lat znajduje się w czołówce światowych producentów.
Zasadniczo maliny może jeść każdy – są to owoce polecane wszystkim tym, którzy chcą dbać o swoją odporność i zdrową dietę. To niskokaloryczne owoce, bogate przede wszystkim w witaminę C, dużą ilość antyoksydantów i błonnik. W efekcie maliny regulują pracę jelit, wspierają procesy metaboliczne i pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi (u osób zdrowych). Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Nie istnieją natomiast żadne przeciwwskazania do spożycia malin – jedynie osoby chore na cukrzyce powinny spożywać je z umiarem, bo choć kaloryczność malin jest niska, to nawet taka ilość węglowodanów wystarczy, by podnieść cukier we krwi osoby chorej powyżej pożądanych poziomów.
Warto wiedzieć, że Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej, zajmując pod tym względem trzecie miejsce na świecie, z produkcją roczną rzędu 121 700 ton. Pierwsze miejsce przypadło Rosji, która produkuje średnio 182 000 ton malin rocznie, a miejsce drugie zaś należy do Meksyku (146 350 ton).
Pod podium dość nieoczekiwanie znalazła się Serbia, której produkcja malin sięgająca 118 674 ton wyprzedziła Stany Zjednoczone (100 698 ton). Pierwszą dziesiątkę producentów malin zamykają kolejno Hiszpania, Ukraina, Portugalia, Bośnia i Hercegowina oraz Chile.
Pokaż więcej
Nawożenie malin to kluczowy element ich pielęgnacji, który może zdecydować o obfitości plonów. Niestety, większość ogrodników nieświadomie popełnia podstawowy błąd, który skutkuje słabszym owocowaniem ich krzewów. Niewłaściwe nawożenie może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem owoców lub osłabienia rośliny i zwiększonej podatności na choroby. Jak unikać tych błędów i cieszyć się obfitymi zbiorami soczystych malin przez cały sezon? Podpowiadamy.
Wczoraj (12 marca) w sieci pojawiła się informacja przekazana przed Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, z której wynika, że wydana została decyzja o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren naszego kraju, ponad trzech ton miodu gryczanego z Ukrainy. Zakaz miał zostać wydany niezwłocznie.
Temat malin napływających do naszego kraju z Ukrainy wywołuje obawy rodzimych plantatorów o własne gospodarstwa, a konsumentów o bezpieczeństwo spożywanych owoców. Specjalnie dla redakcji Rolnik Info w tej kwestii wypowiedziała się Kamila Sułek prowadząca gospodarstwo rolne w polskim zagłębiu maliny.
Sytuacja na rynku malin przemysłowych jest coraz bardziej niekorzystna dla plantatorów, którzy nierzadko zmuszeni są do podjęcia trudnej decyzji o zaniechaniu zbioru. W tegorocznym sezonie na maliny nie pomaga także pogoda.
W niedawnym czasie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej poinformował na Facebooku o odbieraniu informacji dotyczących zwiększonego importu owoców, sprzedawanych jako polskie. Sadownicy proszą o czujność i zgłaszanie ewentualnych oszustw.
W związku z obserwowaną od dłuższego czasu trudną sytuacją na rynku owoców miękkich Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w piśmie z dnia 24 lipca 2023 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sprawdź, jakie wyjaśnienia przygotowali rządzący.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował 25 lipca 2023 r. pierwsze wyniki kontroli w blisko 60 skupach oraz u 5 największych przetwórców. Jak wygląda sytuacja na rynku malin?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało w ostatnim czasie, że Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy.
– Nie będziemy tolerować takich działań – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski odnosząc się do nieuczciwych praktyk na rynku rolnym i ogłaszając podjęcie kontroli w sektorze skupu i przetwórstwa owoców jagodowych w celu sprawdzenia możliwości wystąpienia zmowy cenowej oraz wykorzystania przewagi kontraktowej. Organy państwowe przeprowadzą kontrole w różnych regionach Polski, aby zapewnić uczciwe warunki rynkowe dla polskich plantatorów malin.
Podczas ostatniego briefingu prasowego, który odbył się 13 lipca 2023 r., minister rolnictwa Robert Telus przekazał nowe ustalenia dotyczące pomocy dla producentów malin.
Sytuacja na rynku owoców pozostaje niezwykle skomplikowana. Jakby tego było mało, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejrzewa zmowę cenową wśród firm skupujących owoce.
W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Polską Agencję Prasową, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus skomentował stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy.
Niskie ceny malin spowodowane importem z Ukrainy oraz obawy dotyczące ich jakości wywołują niemałe napięcie na polskim rynku. Polski sektor rolniczy domaga się wprowadzenia kontroli nad importem, aby ograniczyć konkurencję niskiej jakości produktów oraz chronić interesy polskich sadowników. W odpowiedzi na te problemy, minister rolnictwa, Robert Telus, zapowiedział podjęcie konkretnych kroków w celu rozwiązania sytuacji.
Plantatorzy malin nie przewidują na ten moment zakończenia protestowania. Żaden producent nie zgadza się przyjąć zaproponowanych przez przetwórców aktualnych stawek skupu za maliny. Planowane jest również wstrzymanie zbiorów owoców.
Tragedie i dramaty podczas prac rolnych są smutną rzeczywistością polskiej wsi. Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju poinformowała za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej o wypadku, który miał miejsce w gminie Księżopol. 36-letni rolnik zbierał maliny przy użyciu ciągnika i kombajnu do owoców. W pewnym momencie postronna osoba znalazła między polami uprawnymi leżącego mężczyznę bez oznak życia. Tragedia podczas zbioru malin31 sierpnia 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju opublikowała na swojej stronie internetowej druzgocącą informację o tragicznym wypadku, który miał miejsce w gminie Księżopol. 36-letni rolnik pracował w sadzie z wykorzystaniem ciągnika i specjalistycznego kombajnu do zbioru malin. Choć mogłoby się wydawać, że poniedziałek 30 sierpnia 2021 roku był kolejnym, zwyczajnym dniem w pracy w gospodarstwie, to około godziny 12:00 postronna osoba przypadkowo odkryła zwłoki wspomnianego 36-latka.
Przepisy drogowe są nieubłagane - wszystko to dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. O tym, że od zapisów prawnych nie ma nigdy wyjątków w bolesny sposób przekonał się 71-letni kierowca z Lubelszczyzny, który między skrzynkami malin w towarowym mercedesie przewoził siedem osób. Warto zaznaczyć, że samochód zarejestrowany był na dwie osoby. Kierowca ładunku z malinami został ukarany grzywną. Odebrano mu również prawo jazdy na kolejne trzy miesiące. Nie tylko malinyDo potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek 3 sierpnia 2021 roku w gminie Borzechów na terenie województwa lubelskiego. Jak relacjonują funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z Lublina, do kontroli zatrzymano bus przeznaczony do przewożenia większych ładunków. Ku zdziwieniu policjantów, w części ładunkowej znajdowały się nie tylko opakowania z malinami, ale również siedem osób, które podróżowały siedząc na taboretach i skrzynkach z owocami.
Najpierw komentowano wysokie ceny truskawek, teraz przyszedł czas na maliny - z konsumenckiego punktu widzenia stawki za żywność na targowiskach i bazarach na początku sezonu nie zawsze są korzystne. Choć ceny truskawek już się unormowały, to obecnie wiele emocji budzą w tym aspekcie maliny. Jak podaje wp.pl, ich wartość na bazarach wzrosła nawet o 300% wobec poprzedniego roku. Zmianom cenowym winna jest m.in. inflacja, rosnąca wartość benzyny, a także nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe.Wysokie ceny malinNa bazarach i targowiskach - zależnie od tego, czy są one umiejscowione w większych czy mniejszych miastach - ceny malin w standardowych 125-gramowych opakowaniach wahają się od 4 do 8 złotych. W przeliczeniu na kilogram ceny opisywanych owoców zaczynają się od około 30 złotych, co nie nie zawsze budzi entuzjazm konsumentów. Jak podaje wp.pl, cena, jaką trzeba w tym roku zapłacić za maliny na targu może być wyższa nawet o 300% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Warto jednak dodać, że bazarowe ceny nie zawsze odzwierciedlają realny zarobek rolników - obecne ceny za maliny w skupach wynoszą bowiem około 10 złotych za kilogram.