Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 04.08.2023 17:00

Nawet 6 tys. dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jest warunek

dom
unsplash.com

Właściciele domów jednorodzinnych od czwartku 3 sierpnia 2023 roku mogą wnioskować o dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę w ramach trzeciej edycji programu “Moja Woda”. Program na na celu łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom budynków w Polsce.

Trzecia edycja popularnego programu “Moja Woda”

Program "Moja Woda" to inicjatywa mająca na celu zwiększenie retencji przy budynkach jednorodzinnych i gospodarczych oraz wykorzystanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, osoby fizyczne mogą uzyskać wsparcie finansowe na budowę przydomowych systemów tzw. małej retencji na swoich posesjach.

Rządowy program zakłada zbudowanie aż 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych, które pozwolą na zagospodarowanie rocznie 3,38 mln m3 wód opadowych i roztopowych.

Współpraca Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z funduszami wojewódzkimi umożliwia właścicielom domów jednorodzinnych otrzymanie dofinansowania na instalacje zatrzymujące deszczówkę na terenie nieruchomości. Pozyskane środki pomogą w ochronie zasobów wody, ponieważ wody opadowe i roztopowe nie będą odprowadzane poza posesję, lecz będą wykorzystywane do celów bytowych i gospodarczych, takich jak nawadnianie ogrodów.

Na co można przeznaczyć dotacje z programu?

Trzecia edycja programu "Moja Woda" rozpoczęła się 3 sierpnia i pozwala wnioskodawcom uzyskać dotację w wysokości do 6 tys. zł, która pokryje nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup i montaż instalacji zbierających wody opadowe, gromadzenie deszczówki w zbiornikach oraz retencjonowanie w gruncie i na dachach. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli wykorzystać zgromadzoną wodę, korzystając z pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.

Program “Moja Woda” pomaga przeciwdziałać suszy w kraju

Poprzednie edycje programu "Moja Woda" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, a środki przeznaczone na te inwestycje pozwoliły już zgromadzić około 2,5 mln m3 wód opadowych rocznie. Trzeci nabór wniosków pozwoli na zagospodarowanie dodatkowych 1,2 mln m3 deszczówki, co wpłynie pozytywnie na walkę z suszą i podtopieniami na lokalnych terenach.źródło: MKiŚ