RolnikInfo.pl
ke

unsplash.com / fot. Jan Kopřiva

Nowe restrykcje przy opryskach? Państwa UE mówią już o konkretnych liczbach

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć ich głównym celem jest maksymalizowanie plonów, to pestycydy są środkami, których sposoby użycia od zawsze wzbudzały wiele kontrowersji. W ostatnim czasie szefowie resortów rolnictwa z krajów członkowskich Unii Europejskiej debatowali nad przyjęciem nowych wymagań w zakresie ochrony pszczół.

Stosowanie pestycydów ma niejednokrotnie bezpośredni wpływ na liczebność owadów zapylających, których z roku na rok jest na świecie coraz mniej. Część państw UE chce, by dany pestycyd mógł być stosowany tylko wtedy, gdy na danym obszarze nie zostanie przekroczony pułap 10% spadku liczebności pszczół wskutek jego użycia.

Restrykcje ws. pestycydów w służbie pszczołom

Choć rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich praca nie mogła by być możliwa bez obecności owadów zapylających, to raz na jakiś czas pojawiają się informacje o osobach, które dokonują oprysków pestycydami w środku dnia.

Temat dotyczący stosowania środków ochrony roślin wzbudza ogromne emocje - są wśród nich zarówno zaciekli przeciwnicy pestycydów, jak i ci, którzy wskazują, że stosowanie środków ochrony roślin musi być w pełni świadome potencjalnych skutków, które za sobą pociąga.

Szefowie resortów rolnictwa z państw członkowskich Unii Europejskiej postanowili pochylić się nad sprawą wpływu pestycydów na dobrostan pszczół - nie jest bowiem tajemnicą, że owady te padają ofiarą niszczycielskiej działalności człowieka na całym świecie i jest ich coraz mniej.

prezydent

Prezydent u poszkodowanych rolników. Obiecał im jedną rzecz

CZYTAJ DALEJ

Sposobem na to, by w sezonie letnim szansę na przeżycie miało więcej pszczół mają być nowe przepisy ograniczające stosowanie pestycydów przez europejskich rolników.

Większy poziom ochrony pszczół

Jak się okazuje, podczas dwudniowej debaty ministrowie uzgodnili, że stosowanie pestycydów powinno być możliwe tylko wtedy, gdy po ich użyciu spadek kolonii pszczół w okolicy upraw wynosi nie więcej niż 10%.

Rozmowy te nie oznaczają na obecną chwilę, że rolnicy będą musieli spodziewać się szybkich zmian w unijnym prawodawstwie - są jednak wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że ekologiczny zwrot w rolnictwie będzie z czasem przybierał na sile.

Co ciekawe, wspomniany dziesięcioprocentowy próg spadku kolonii pszczół jest niewystarczający dla przedstawicieli państw takich jak Włochy, Holandia i Francja, które postulują, by określić go na poziomie 7%.

Spadek liczby zapylaczy jest poważnym problemem, z którym boryka się wiele krajów na świecie. Najważniejszym gatunkiem wśród zapylaczy są pszczoły, choć funkcję tę pełnią również zwierzęta takie jak motyle, chrząszcze, ćmy i osy.

Największymi zagrożeniami dla owadów zapylających są nie tylko pestycydy stosowane w rolnictwie, ale też monokultury, postępująca zmiana klimatu i zanieczyszczenie środowiska.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl


Źródło: sadyogrody.pl, europarl.europa.eu

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >