Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nowy gatunek grzyba w polskich lasach. Czy jest jadalny?
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 18.09.2023 20:32

Nowy gatunek grzyba w polskich lasach. Czy jest jadalny?

Złotoborowik
Nagrzyby.pl

W ostatnim czasie w polskich lasach zadomowił się nowy gatunek grzyba. Złotak wysmukły, złotoborowik czy też borowik amerykański — właśnie pod tymi kilkoma nazwami kryje się kolejny gatunek zaliczany do rodziny borowikowatych. Czym się charakteryzuje? Czy nadaje się do spożycia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo w naszym artykule.

Cechy charakterystyczne złotaka wysmukego

Owocniki złotaka wysmukłego osiągają średnicę od 6 do nawet 25 cm. Jego kapelusz jest jasnobrązowy, początkowo wypukły i nigdy niespłaszczający się całkowicie. Powierzchnia kapelusza jest sucha, matowa i rudawa z charakterystycznym pofałdowaniem na krawędzi kapelusza. Jednak przy dużej wilgotności powietrza skórka może stać się lepka. 

Rurki pod kapeluszem mają kolor od jaskrawo żółtego do żółto-zielonego, a ich drobne i okrągłe pory nie zmieniają koloru po uszkodzeniu.

Trzon złotaka wysmukłego ma od 7 do nawet 15 cm i przypomina bardziej koźlarza niż borowika. Może on mieć kolor od kremowego do jasnobrązowego, a jego powierzchnia pokryta jest charakterystycznymi tylko dla tego gatunku pionowymi bruzdami.
 

Gdzie znaleźć złotaka wysmukłego?

Złotak wysmukły to inwazyjny gatunek grzyba wywodzący się z Ameryki Północnej. Dotarł do Europy pod koniec lat 80. XX wieku. W Polsce znaleziono po raz pierwszy na Podlasiu i terenach nadmorskich. Aktualnie grzyb ten występuje obficie w lasach od Suwałk aż po Łebę. Złotoborowik rośnie głównie w pobliżu sosny pospolitej i kosodrzewiny. Często występuje na siedliskach piaszczystych, takich jak wydmy czy też wrzosowiska.

Czy złotak wysmukły jest jadalny?

Złotak wysmukły jest gatunkiem jadalnym, a jego owocniki są bogate w witaminy A, B1, B2, PP, C, D,  i E. Ponadto stanowią źródło łatwo przyswajalnych aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować i musimy mu je dostarczyć wraz z pożywieniem, co jest szczególnie ważne dla wegetarian.