RolnikInfo.pl
dom

unsplash.com / fot. Avel Chuklanov

Oficjalne: potężna zmiana ws. budowy domów jednorodzinnych

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Te osoby, którym marzy się wybudowanie niewielkiego budynku mieszkalnego, z pewnością ucieszą się na wieść, że domy do powierzchni 70 metrów kwadratowych będą mogły być stawiane bez zezwolenia, kierownika budowy, czy księgi.

Nowy Ład, który zdążył zyskać już nową nazwę - Polski Ład - przewiduje, iż budowanie domów do 70 metrów kwadratowych będzie możliwe tylko na zawiadomienie. Jest to bardzo istotna zmiana w budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza dla osób osiedlających się na terenach małych miast i wsi. 

Zmiana budownictwa jednorodzinnego

Standardowa procedura dotycząca formalnego przygotowania do budowy domu jednorodzinnego może wydawać się nieco skomplikowana osobom, które na co dzień nie są związane z branżą budowlaną. Zanim bowiem dojdzie do pierwszych działań na wykupionej działce, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę.

Wniosek taki składa się w Starostwie Powiatowym. To jednak nie wszystko - do wspomnianego dokumentu należy dołączyć m.in. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, informację o warunkach technicznych dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, kanalizacji).

Niezbędna jest również przygotowana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz dodatkowa dokumentacja wymagana przez miejscowe zapisy prawne. W momencie, gdy właściciel działki chce wybudować nawet niewielki dom, musi kontaktować się z Urzędem Miasta, zakładami energetycznymi, elektrycznym, kanalizacji i wodociągów, a także korzystać z usług geodety.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Jakby tego było mało, na decyzję ze Starostwa Powiatowego czeka się średnio 65 dni. Politycy obozu rządzącego przygotowali jednak niemałą niespodziankę dla wszystkich, którym marzy się niewielki dom jednorodzinny na własnej działce - zgodnie z zapisami Nowego Ładu budowa domu do powierzchni 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Wolnoć Tomku w swoim domku

Opisywana kwestia jest ogromną zmianą dla osób mieszkających na terenach wiejskich lub tych, które chciałyby się przeprowadzić poza ośrodki miejskie. Brak przymusu oczekiwania na decyzję urzędów oraz zbierania odpowiedniej dokumentacji przyspiesza proces budowania swojego siedliska. 

Zgodnie z zapisami tzw. Polskiego Ładu, sprawy dotyczące zmian w prawie budowlanym nie będą jedynymi nowościami dla osób mieszkających na wsiach i rolników. 

Jak już opisywaliśmy w artykule Kaczyński: "My polską wieś szanujemy". Co w Polskim Ładzie dla rolników? gospodarze mogą spodziewać się m.in. podwyższenia kwoty zwrotu za akcyzę od hektara o 10%, uproszczenia biurokracji związanej z prowadzeniem gospodarstwa, a także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego.

Powstać ma również specjalny kodeks rolny, zaznaczający różnice między małymi gospodarstwami a farmami przemysłowymi.

Zapowiadana jest również szeroko zakrojona cyfryzacja polskiej wsi oraz praca nad zmniejszeniem skali wykluczenia komunikacyjnego poprzez zbudowanie nowych połączeń transportowych.

Na obecną chwilę wszystkie te deklaracje brzmią dość interesująco - zobaczymy jednak, czy słowne deklaracje staną się rzeczywistością, która wpłynie w korzystny sposób na jakość życia osób mieszkających w Polsce.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl, kb.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >