RolnikInfo.pl
nawóz

unsplash.com / fot. Markus Winkler

Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Trudno wyobrazić sobie pracę na roli bez odpowiednich nawozów. Jak przekazuje portal sadyogrody.pl, Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiada przedstawienie wyników prac badawczych, w których wyniku na rynku mają pojawić się innowacyjne nawozy granulowane.

Instytut Ogrodnictwa prowadził opisywane badania przez cztery lata w ramach projektu Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiadają nowe nawozy

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - wraz z Instytutem Agrofizyki, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, a także Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. są wykonawcami projektu o nazwie Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.

Badanie, przedstawiane w postaci akronimu BIO-FERTIL prowadzone jest przez profesor Instytutu Ogrodnictwa dr. hab. Lidię Sas-Paszt. Podczas okresu realizacji projektu (tj. od 1 lutego 2018 roku do 30 listopada 2021 roku) badacze pracują nad innowacyjnymi bionawozami.

Co może odróżniać nowe nawozy od tych obecnych już na rynku? Według Instytutu Ogrodnictwa, badania skupiają się na tworzeniu receptury nawozów, które będą wzbogacone mikrobiologicznie różnymi szczepami bakterii i grzybów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Ich obecność ma pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin i wielkość plonów, a także na żyzność gleb. Można zatem powiedzieć, że opisywany projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności produkcji rolniczej, ale również zaproponowanie produktu, który będzie działał nie wbrew naturze, a wraz z nią.

Szczegóły dotyczące projektu

Nawozy, których receptura jest opracowywana m.in. przez IO-PIB, mogą być tak naprawdę nazywane bionawozami. Co warte podkreślenia, będą one tworzone na podstawie zmieszania mocznika, Polifoski i Fos Dar. Ponadto oczywiście będą w nich obecne - jak już wspomniano - pożyteczne mikroorganizmy

Choć na wyniki badań trzeba będzie nieco poczekać, to należy przyznać, że środowisko rolnicze czeka na nie z zapartym tchem. Jeśli rezultaty czteroletnich dociekań naukowców okażą się optymistyczne, to nowe bionawozy będą miały szansę pomóc w odbudowie kondycji zdegradowanej gleby.

W pierwszej kolejności opisywane produkty nie będą od razu oddane do sprzedaży komercyjnej, lecz zostaną poddane wstępnym testom w pilotażu organizowanym przez Grupę Azoty. Później, po akceptacji efektów bionawozów, miałyby one trafić na regularną linię produkcyjną nawozów granulowanych.

W uprawie roślinnej rolnicy mają bardzo duży wybór nawozów, zarówno płynnych, jak i tych granulowanych. Najczęściej stosowane produkty do użyźniania gleby to nawozy wapniowe, fosforowe, wapniowo-magnezowe, fosforowo-potasowe, a także organiczne.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >