RolnikInfo.pl > Wiadomości > Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

Po czterech latach badań PIB zapowiada nawozy nowej generacji

nawóz
unsplash.com / fot. Markus Winkler

Instytut Ogrodnictwa prowadził opisywane badania przez cztery lata w ramach projektu Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy zapowiadają nowe nawozy

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy - wraz z Instytutem Agrofizyki, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, a także Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA. są wykonawcami projektu o nazwie Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie.

Badanie, przedstawiane w postaci akronimu BIO-FERTIL prowadzone jest przez profesor Instytutu Ogrodnictwa dr. hab. Lidię Sas-Paszt. Podczas okresu realizacji projektu (tj. od 1 lutego 2018 roku do 30 listopada 2021 roku) badacze pracują nad innowacyjnymi bionawozami.

Co może odróżniać nowe nawozy od tych obecnych już na rynku? Według Instytutu Ogrodnictwa, badania skupiają się na tworzeniu receptury nawozów, które będą wzbogacone mikrobiologicznie różnymi szczepami bakterii i grzybów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Ich obecność ma pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin i wielkość plonów, a także na żyzność gleb. Można zatem powiedzieć, że opisywany projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności produkcji rolniczej, ale również zaproponowanie produktu, który będzie działał nie wbrew naturze, a wraz z nią.

Szczegóły dotyczące projektu

Nawozy, których receptura jest opracowywana m.in. przez IO-PIB, mogą być tak naprawdę nazywane bionawozami. Co warte podkreślenia, będą one tworzone na podstawie zmieszania mocznika, Polifoski i Fos Dar. Ponadto oczywiście będą w nich obecne - jak już wspomniano - pożyteczne mikroorganizmy

Choć na wyniki badań trzeba będzie nieco poczekać, to należy przyznać, że środowisko rolnicze czeka na nie z zapartym tchem. Jeśli rezultaty czteroletnich dociekań naukowców okażą się optymistyczne, to nowe bionawozy będą miały szansę pomóc w odbudowie kondycji zdegradowanej gleby.

W pierwszej kolejności opisywane produkty nie będą od razu oddane do sprzedaży komercyjnej, lecz zostaną poddane wstępnym testom w pilotażu organizowanym przez Grupę Azoty. Później, po akceptacji efektów bionawozów, miałyby one trafić na regularną linię produkcyjną nawozów granulowanych.

W uprawie roślinnej rolnicy mają bardzo duży wybór nawozów, zarówno płynnych, jak i tych granulowanych. Najczęściej stosowane produkty do użyźniania gleby to nawozy wapniowe, fosforowe, wapniowo-magnezowe, fosforowo-potasowe, a także organiczne.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl