Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > ONZ: ceny żywności spadają. Najniższy poziom od dwóch lat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 10:31

ONZ: ceny żywności spadają. Najniższy poziom od dwóch lat

warzywa
unsplash.com

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła, że światowy wskaźnik cen podstawowych grup żywności spadł o 2,6 procent w sierpniu 2023 roku w porównaniu z wynikami z lipca bieżącego roku. To najniższy poziom cen od dwóch lat, co stanowi dobrą wiadomość dla konsumentów na całym świecie. Czy jest to jednak dobra informacja dla rolników?

Wskaźnik FAO na najniższym poziomie od dwóch lat

Wskaźnik FAO wyniósł 121,4 punktu w sierpniu, w porównaniu do 124 punktów z lipca, co stanowi najniższy poziom od marca 2022 roku. Obniżenie cen miało miejsce głównie w przypadku nabiału, olejów, mięsa i zbóż, podczas gdy ceny cukru i ryżu umiarkowanie wzrosły.

Zboża i oleje jadalne tanieją

Wskaźnik cen zbóż spadł do 125 punktów, głównie z powodu obniżki cen pszenicy o 3,8 procent i tańszych tzw. grubych ziaren o 3,4 procent. Kukurydza również nadal tanieje, osiągając najniższy poziom od września 2020 roku z powodu dużych dostaw z Brazylii i USA.

Wskaźnik cen olejów jadalnych wyniósł 124 punkty, z czego wszystkie cztery rodzaje oleju - palmowy, słonecznikowy, sojowy i rzepakowy - tanieją.

Nabiał i mięso wciąż tańsze

Wskaźnik cen nabiału kontynuował spadek, wynosząc 111,3 punktu. Obniżka cen nabiału trwa już ósmy miesiąc z rzędu i osiąga aż 32,1 punktu w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wskaźnik cen mięsa wyniósł 114,6 punktu, obniżając się o 3,6 punktu w sierpniu. Spadek cen dotknął wieprzowiny, wołowiny i drobiu, głównie ze względu na różne czynniki, takie jak zmniejszony popyt czy większa podaż z różnych regionów świata.

 

źródło: Rzeczpospolita, portalspozywczy.pl

Tagi: Żywność