Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > 22 ognisko ASF w Polsce w tym roku. GIW potwierdza
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 10:18

22 ognisko ASF w Polsce w tym roku. GIW potwierdza

warchlaki
unsplash.com

Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował o wykryciu 22 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w ciągu roku 2023. Informacja ta opiera się na wynikach badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli PIWet - PIB w Puławach.

Nowe ognisko ASF w Starczanowie

Ostatnie ognisko ASF, oznaczone jako numer 2023/22, zostało wykryte 7 września 2023 roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano łącznie 19 świń tuczników. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii na swojej oficjalnej stronie internetowej, gospodarstwo znajduje się w miejscowości Starczanowo, gmina Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie. Lokalizacja ta jest objęta ograniczeniami, jakie wynikają z rozporządzenia 2023/594.

Działania w walce z ASF

Inspekcja Weterynaryjna aktywnie wdraża procedury mające na celu zwalczanie choroby, zgodnie z wytycznymi rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. Działania te obejmują m.in. eutanazję i utylizację zainfekowanych świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczenie obszarów objętych ryzykiem oraz przeprowadzanie dochodzeń epidemiologicznych.

Wsparcie dla rolników w walce z ASF

Warto podkreślić, że od 7 września do 6 października 2023 roku rolnicy mają możliwość składania wniosków do ARiMR o wsparcie w ramach działania I.10.3, które ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF. Środki te mogą być wykorzystane na różne inwestycje, takie jak budowa ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się personelu oraz wiele innych.

O pomoc w ramach tego programu mogą ubiegać się rolnicy, zarówno osoby fizyczne, prawne, jak i jednostki organizacyjne, które spełniają określone warunki, takie jak prowadzenie hodowli świń, wpisanie się do ewidencji producentów, i inne. Wsparcie to jest istotnym narzędziem w walce z ASF i utrzymaniu bezpieczeństwa w sektorze hodowli świń.

 

źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi: ASF