Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wilk na plaży w Międzyzdrojach. Świadkowie są proszeni o pilny kontakt z Wolińskim Parkiem Narodowym
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 12.09.2023 13:11

Wilk na plaży w Międzyzdrojach. Świadkowie są proszeni o pilny kontakt z Wolińskim Parkiem Narodowym

Wilk
Woliński Park Narodowy/facebook.com

Wilk o imieniu Kamyk uciekł z woliery rehabilitacyjnej położonej na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Pomimo wielu prób odłowienia zwierzęcia, wilk nadal pozostaje na wolności. Dlatego osoby, które zaobserwowały zwierzę, są proszone o bezzwłoczny kontakt ze służbami WPN pod nr 537 777 132

Historia wilka o trzech łapach

W 2020 roku w przydrożnym rowie pomiędzy Rekowem a Dobropolem został znaleziony ranny, pięciomiesięczny wilk. Obrażenia zwierzęcia zmusiły lekarza weterynarii do amputacji jednej z przednich łap. Po zakończeniu pierwszego etapu leczenia, wilk o imieniu Kamyk został umieszczony w tymczasowej wolierze rehabilitacyjnej Wolińskiego Parku Narodowego, skąd po zakończonej rehabilitacji miał być przeniesiony do docelowego miejsca pobytu, które wtenczas było jeszcze ustalane przez władze Parku.

Ucieczka wilka z woliery

Dnia 26 lipca br. pracownicy Parku zauważyli, że wybieg Kamyka jest pusty. Woliński Park Narodowy informuje, iż od momentu ucieczki wilka nie pozostaje bierny w jego temacie i podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu zlokalizowania i sprawnego odłowienia Kamyka. 

Mieszkańcy Międzyzdrojów są zaniepokojeni tak bliską obecnością wilka. W ubiegłym tygodniu wilk był widziany w okolicach molo na plaży w Międzyzdrojach. Jak podaje portal ikamien.pl, wilk warczy na turystów w ogródkach gastronomicznych, zabierając im jedzenie ze stołu.

Działania mające na celu schwytanie wilka

Pracownicy Parku przeprowadzają patrole mające na celu złapanie wilka. Działania są prowadzone również w godzinach nocnych przy użyciu urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych w odpowiedzi na zgłoszenia o obecności wilka w danym miejscu. Dodatkowo teren WPN jest stale monitorowany przez Służbę Parku m.in. przy wykorzystaniu fotopułapek. Na terenie Parku zainstalowano również odłownię w miejscu stwierdzenia jego częstej obecności. Niestety wszelkie próby schwytania wilka kończą się niepowodzeniem. 

Służby Parku uspokajają, że w ostatnim czasie zaobserwowano zmniejszoną intensywność penetracji plaży i jej sąsiedztwa przez wilka – Kamyk pojawia się rzadziej i o późniejszych porach, a częściej zaś widywany jest na leśnych terenach Parku. Ostatnie obserwacje wskazują, że jest w dobrej kondycji i być może powoli odnajduje swoje miejsce w ekosystemie.

Apel Wolińskiego Parku Narodowego ws. wilka Kamyka

Służby Parku podają, iż wszystkie informacje o zaobserwowaniu Kamyka w okolicy są niezwykle cenne – nawet te podane już „po fakcie”. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez pracowników Parku, natomiast jeżeli zostało ono dokonane z opóźnieniem, również stanowi istotne źródło wiedzy na temat zachowania i preferencji bytowych Kamyka. 

WPN w dalszym ciągu będzie dokładał wszelkich starań, by schwytać i przetransportować wilka do odpowiedniej placówki. Jednak ich powodzenie zależy w głównej mierze od dostępności bieżących informacji od osób obserwujących Kamyka. Stąd prośba o pilny i bezzwłoczny kontakt ze Służbą Parku w przypadku zaobserwowania wilka na nr alarmowy 537 777 132. Jako informację może posłużyć również sms z dokładną lokalizacją, zdjęciem lub filmem na wskazany numer. 

Władze Parku przypominają, że przy spotkaniu z Kamykiem – jak z każdym dzikim zwierzęciem – należy zachować szczególną ostrożność, uszanować jego przestrzeń, unikać z nim jakichkolwiek interakcji i zgłosić ten fakt do odpowiednich służb

Za sprawą pobytu w wolierze rehabilitacyjnej, obecność człowieka jest równoznaczna dla wilka z otrzymaniem pożywienia – dlatego Kamyk nie wykazuje żadnego lęku w stosunku do ludzi, co może być mylone z przyjacielskim nastawieniem wilka.

Źródło: wolinpn.pl