Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Państwo skupuje maliny. Czarne chmury nad rolnikami
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 11.07.2023 17:00

Państwo skupuje maliny. Czarne chmury nad rolnikami

maliny w dłoniach
unsplash.com

W odpowiedzi na rosnące trudności na rynku malin, należąca do Skarbu Państwa firma Owocmix Sp. Z o.o. podjęła inicjatywę skupu tych owoców w województwie lubelskim. Zapowiedziana wcześniej operacja ma na celu ustabilizowanie cen na rynku malin. Politycy podkreślają jednak, że skup malin nie ma charakteru interwencyjnego.

Spotkania polityków i początek skupowania malin przez państwo

6 lipca 2023 roku Skarb Państwa rozpoczął skup malin w województwie lubelskim. Inicjatywa ta została poprzedzona spotkaniem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym udział szef resortu Robert Telus, a także wiceministrowie Rafał Romanowski i Janusz Kowalski. Podczas dyskusji poruszono trudności, z jakimi boryka się rynek owoców jagodowych w Polsce, a także omówiono plany dotyczące stabilizacji sytuacji. 

Szef resortu rolnictwa o skupie malin przez Skarb Państwa

Na Twitterze minister Robert Telus napisał, że “uruchomienie skupu malin w woj. lubelskim przez jedną ze spółek skarbu państwa spowodowało już wczoraj [tj. 6 lipca br. – przyp red.] niewielki wzrost ceny skupu”.

Jak wskazał szef MRiRW, firma skupująca owoce od polskich rolników powinna przejąć około 30 proc. produkcji z regionu Lubelszczyzny. 

– Jeżeli mechanizm ten zadziała zastosujemy go też w odniesieniu do innych owoców – zapowiedział Robert Telus. 

Import mrożonej maliny a trudności polskich rolników

Portal farmer.pl donosi, że trudna sytuacja na rynku malin wynika w dużej mierze z olbrzymiego napływu mrożonej maliny zza wschodniej granicy. W 2022 roku do naszego kraju trafiło ponad 22 tysiące ton importowanej z Ukrainy mrożonej maliny, co stanowi wzrost o jedną trzecią w porównaniu z poprzednim rokiem.

Aby przeciwdziałać temu problemowi, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało pismo do Komisji Europejskiej, domagając się wpisania malin na listę produktów wrażliwych, których import z Ukrainy powinien być zakazany. Jest to jeden z kroków, który – zdaniem polskich polityków – ma na celu ochronę rodzimych producentów malin przed nieuczciwą konkurencją.

Jak podkreślają rządzący, obecny skup malin nie jest skupem interwencyjnym. W praktyce oznacza to, że nie jest on realizowany w ramach programów wspierających rolnictwo. Mimo że niektórzy rolnicy wyrażają obawy, czy inicjatywa spółki Skarbu Państwa przyniesie długoterminowe korzyści dla całej branży, inni widzą w tym kroku szansę na stabilizację rynku malin i poprawę sytuacji finansowej producentów.

Czy skup malin prowadzony przez państwo przyniesie oczekiwane efekty? Czy rolnicy będą w stanie konkurować z importowanymi owocami? Niedaleka przyszłość jasno pokaże, jak te działania wpłyną na polską branżę owoców jagodowych.