Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Polska przestanie pomagać Ukrainie?
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 19.09.2023 09:21

Polska przestanie pomagać Ukrainie?

Wojna na Ukrainie
pixabay

Rzecznik rządu poinformował, iż ten zastanawia się nad słusznością przedłużenia przepisów pomocowych dla Ukrainy. 

Reakcja Polskiego Rządu na skargę Ukrainy do WTO

Rzecznik rządu Piotr Müller podaje, że Polska zastanawia się nad przedłużeniem przepisów pomocowych dla Ukrainy, które zostały wprowadzone w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Pamiętajmy o tym, że te przepisy mają charakter czasowy i wygasają na początku przyszłego roku. W związku z tym to nie jest nic na stałe dane, tylko na okres właśnie trwającego konfliktu zbrojnego, i te przepisy po prostu wygasną w przyszłym roku – powiedział.

Wypowiedź rzecznika rządu miała miejsce po tym, jak ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko poinformowała, że Ukraina złożyła w poniedziałek skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Rząd podtrzymuje swoje stanowisko

Müller zapewniał, że polski rząd nie zmienił zdania w kwestii embarga na wybrane produkty rolne z Ukrainy. 

Podtrzymujemy swoje stanowisko. Taka skarga do WTO nie robi na nas wrażenia w tym sensie, że nie mamy zamiaru z tego powodu cofać się z embarga, które wprowadziliśmy. Podtrzymujemy swoje stanowisko, uważamy, że ono jest trafne, wynika też z analizy ekonomicznej i uprawnień, które wynikają i z prawa unijnego i międzynarodowego - powiedział Müller.

Jak podaje serwis farmer.pl, Müller zapytany, czy w takiej sytuacji Polska nadal będzie wspierała Ukrainę podał, że presja moralna będzie silniejsza niż interes narodowy.

Wspieramy Ukrainę, ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my będziemy się cofać przed taką presją moralną, czy prawną tak, jak tutaj - podkreślił rzecznik rządu.

Przepisy pomocowe wygasają na początku roku

Rzecznik rządy zaznaczył również, że przepisy, na mocy których aktualnie jest udzielana pomoc Ukrainie, wygasają na początku przyszłego roku i najpewniej nie zostaną one przedłużone w takim samym kształcie.

To nie jest nic na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i te przypisy wygasną w przyszłym roku. (...) Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone w dużej mierze - powiedział Müller. - Teraz jest czas, w którym ten konflikt jest już bardziej znany, (...) i są też możliwości pomocy międzynarodowej. Cała społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować - powiedział rzecznik. – Nie nazwałabym tej sytuacji kryzysem w relacjach polsko – ukraińskich. Po prostu reprezentujemy interesy Polski i będziemy je dalej reprezentować. To embargo będzie obowiązywało - podkreślił Müller.