Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Premia dla młodego rolnika. To dostaniesz za przejęcie gospodarstwa od rodziców
Julia Bogucka
Julia Bogucka 17.01.2025 10:04

Premia dla młodego rolnika. To dostaniesz za przejęcie gospodarstwa od rodziców

Traktor, pieniądze
Fot. Roman R/CanvaPro, Jannis Knorr/Pexels/CanvaPro

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie naboru na program “Premia dla młodych rolników”. Przejęcie gospodarstwa po rodzicach może być opłacalną inwestycją. Żeby otrzymać wsparcie, należy spełnić szereg warunków. 

Młodzi rolnicy mają szansę na wsparcie

Program wsparcia dla młodych osób, które chcą rozpocząć działalność rolniczą jest dostępny w Polsce od 2023 roku. Dotacje mogą być bardzo wysokie, istnieje jednak szereg warunków, które trzeba spełnić, aby mieć na nie szansę. Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny nabór — według zasad ma on się odbyć pomiędzy 2 czerwca i 31 lipca 2025 roku. Właściciele gospodarstw już zastanawiają się, czy pieniądze będą im przysługiwały.

Program “Premia dla młodych rolników” funkcjonuje w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Poza wspieraniem w wybieraniu karier motywacją jest również wzmacnianie konkurencyjności obszarów wiejskich na terenie Polski. Zasady są dość restrykcyjne, warto wiedzieć, czy załapiemy się na dotacje.

Nawet 3 tys. zł wsparcia od rządu. Tego terminu nie można przegapić Gospodarstwa rolnicze nie mają się za dobrze. Sytuację w Europie ratuje Polska, ale to za mało

Premia dla młodego rolnika - na czym polega?

Osoby, którym zostanie przyznana dotacja, mogą liczyć na stuprocentowe wsparcie w ramach programu funkcjonującego od 2023 roku. Chodzi o 200 tys. złotych dla każdego beneficjenta, który spełni wszystkie warunki. Pieniądze są wypłacane w dwóch transzach, w pierwszej jest to 70 proc. kwoty (140 tys. zł), w drugiej pozostałe 30 proc. (60 tys. zł). Dofinansowanie trzeba przeznaczyć na zakup konkretnych dóbr, młody rolnik nie ma na tym polu dowolności.

Traktor
Fot. Fot. CreativeNature_nl/Getty Images/CanvaPro

Minimum 70 proc. pieniędzy należy przeznaczyć na środki trwałe, to przede wszystkim:

  • nowe maszyny i urządzenia (w tym sprzęt komputerowy)
  • grunty oraz nieruchomości rolne
  • zwierzęta do stada podstawowego
  • inwestycje budowlane oraz ich remont i modernizacja.

Pozostałe środki można przeznaczyć na dobra przeznaczone do produkcji, mowa między innymi o środkach ochrony roślin, paliwie rolniczym czy paszy dla zwierząt.

Zobacz też: Dzierżawa ziemi z KOWR. W tych województwach zapłacisz najmniej za grunt

Wtedy możesz wnioskować o premię dla młodego rolnika

Młodzi rolnicy, którzy chcieliby wnioskować o dotacje w ramach programu, muszą spełnić szereg warunków. Pieniądze skierowane są do osób w wieku od 18 do 40 lat, które nigdy wcześniej nie skorzystały z premii dla młodego rolnika — również podczas poprzedniej edycji zakończonej w 2020 roku. Działalność rolnicza nie mogła zacząć się wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Te ograniczenia dotyczą również współmałżonka wnioskodawcy. Wymagane są również niezbędne kwalifikacje zawodowe, ewentualnie musi się zobowiązać do uzupełnienia ich w przeciągu trzech lat od otrzymania dotacji.

Biznesplan ma również kilka innych warunków, które trzeba spełnić, kiedy już dostaniemy pieniądze. Młody rolnik powinien prowadzić gospodarstwo przez kolejne minimum pięć lat i pozyskiwać z tej działalności minimum 60 proc. przychodów. Oczekuje się także prowadzenia rachunkowości najpóźniej 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, a także skorzystania z doradztwa indywidualnego w ramach interwencji PS WPR „Kompleksowe doradztwo rolnicze” dla osób po raz pierwszy prowadzących gospodarstwo. Niespełnienie powyższych warunków może sprawić, że dotacja zostanie znacznie zmniejszona.