Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Traktory przed siedzibą OSM Koło. Kolejny protest rolników
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:37

Traktory przed siedzibą OSM Koło. Kolejny protest rolników

Protest - OSM KOŁO
Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań

Już na początku marca rolnicy pojawili się przed siedzibą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, by zaprotestować przeciw obniżkom cen. Rolnicy, którzy zdają mleko do OSM Koło nie chcieli się zgodzić na decyzję, którą podjął zarząd SM. Jak informowaliśmy >tutaj< hodowcy mieli dostawać 5 groszy mniej za każdy litr mleka.

Protest rolników 

- 5 groszy stanowi 3 procent ceny, ale w skali roku to jest dużo. Zestawiając to z kosztami, które cały czas rosną, to jest po prostu przepaść ekonomiczna, która może położyć niejedno gospodarstwo w kierunku banructwa - przekazał Rafał Tarczyński, kolski hodowca w rozmowie z TVP Poznań. 

Wczorajsze pojawienie się traktorów na ulicach miało być sygnałem dla członków rady OSM, by podjęli działania.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Niech się zajmą tym, do czego byli powołani. Obecnie są destrukcyjni, nic nie wiedzą, co się dzieje. Na poprzednim spotkaniu byli bardzo zdziwieni, jakie mają kompetencje - dodał rolnik w rozmowie z TVP Poznań. 

Brak dialogu 

- Brak dialogu między mleczarnią A rolnikami, w dniu dzisiejszym miało odbyć się zebranie rady, które zostało przełożone z niewiadomych powodów, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi na postulaty złożone podczas poprzedniego strajku, dlatego rolnicy zgromadzili się dzisiaj pod mleczarnią w oczekiwaniu na odpowiedź - jednak nikt do nas nie wyszedł - przekazał jeden z protestujących w rozmowie z portalem E-Koło. 

Jak przekazywali rolnicy, już podczas ostatniego protestu, złożono postulaty, by cena mleka była adekwatna do cen Głównego Urzędu Statystycznego, a na ten moment jest ona niższa o około 20-30 groszy. 

- Chcemy mieć dostęp do corocznych sprawozdań finansowych, dwu kadencyjność delegatów i transparentność w wyborach członków  oraz dostęp do elektronicznych zapisów z głosowań co zapobiegnie fałszowaniu wyborów. Na wszystkie postulaty nie dostaliśmy odpowiedzi - dodał kolejny protestujących w rozmowie z portalem E-Koło. 

Protestujący są zdania, że problem można rozwiązać, powołując Radę Dialogu między dostawcami, Radą Nadzorczą i Zarządem Spółdzielni. Jednak jeśli nie dojdzie do porozumienia, hodowcy nie wykluczają kolejnych protestów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP Poznań, E-Koło