Protest - OSM KOŁO
Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 19 Marca 2021

Traktory przed siedzibą OSM Koło. Kolejny protest rolników

Rolnicy, którzy dostarczaj mleko do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, kolejny raz wyrazili swój sprzeciw wobec obniżenia cen. Tym razem protestujący traktorami wyjechali na ulice przed siedzibę spółdzielni - Rolnicy zgromadzili się dzisiaj pod mleczarnią w oczekiwaniu na odpowiedź - jednak nikt do nas nie wyszedł - przekazał jeden z protestujących.

Już na początku marca rolnicy pojawili się przed siedzibą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, by zaprotestować przeciw obniżkom cen. Rolnicy, którzy zdają mleko do OSM Koło nie chcieli się zgodzić na decyzję, którą podjął zarząd SM. Jak informowaliśmy >tutaj< hodowcy mieli dostawać 5 groszy mniej za każdy litr mleka.

Protest rolników

-5 groszy stanowi 3 procent ceny, ale w skali roku to jest dużo. Zestawiając to z kosztami, które cały czas rosną, to jest po prostu przepaść ekonomiczna, która może położyć niejedno gospodarstwo w kierunku banructwa - przekazał Rafał Tarczyński, kolski hodowca w rozmowie z TVP Poznań.

Wczorajsze pojawienie się traktorów na ulicach miało być sygnałem dla członków rady OSM, by podjęli działania.

Rolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowościRolnicy oszukiwani przy ważeniu nawozów? LIR ujawniła nieprawidłowościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Niech się zajmą tym, do czego byli powołani. Obecnie są destrukcyjni, nic nie wiedzą, co się dzieje. Na poprzednim spotkaniu byli bardzo zdziwieni, jakie mają kompetencje - dodał rolnik w rozmowie z TVP Poznań.

Brak dialogu

- Brak dialogu między mleczarnią A rolnikami, w dniu dzisiejszym miało odbyć się zebranie rady, które zostało przełożone z niewiadomych powodów, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi na postulaty złożone podczas poprzedniego strajku, dlatego rolnicy zgromadzili się dzisiaj pod mleczarnią w oczekiwaniu na odpowiedź - jednak nikt do nas nie wyszedł - przekazał jeden z protestujących w rozmowie z portalem E-Koło.

Jak przekazywali rolnicy, już podczas ostatniego protestu, złożono postulaty, by cena mleka była adekwatna do cen Głównego Urzędu Statystycznego, a na ten moment jest ona niższa o około 20-30 groszy.

- Chcemy mieć dostęp do corocznych sprawozdań finansowych, dwu kadencyjność delegatów i transparentność w wyborach członków oraz dostęp do elektronicznych zapisów z głosowań co zapobiegnie fałszowaniu wyborów. Na wszystkie postulaty nie dostaliśmy odpowiedzi - dodał kolejny protestujących w rozmowie z portalem E-Koło.

Protestujący są zdania, że problem można rozwiązać, powołując Radę Dialogu między dostawcami, Radą Nadzorczą i Zarządem Spółdzielni. Jednak jeśli nie dojdzie do porozumienia, hodowcy nie wykluczają kolejnych protestów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP Poznań, E-Koło

Następny artykuł