Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zacznie się 16.10. Część osób zauważy ważną zmianę na kontach bankowych
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.10.2023 18:40

Zacznie się 16.10. Część osób zauważy ważną zmianę na kontach bankowych

osoba pisząca na komputerze
unsplash.com

Od 16 października 2023 roku część rolników zauważy na swoim koncie bankowym istotną zmianę. Wszystko dlatego, że tego dnia rozpocznie się wypłata zaliczek z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Potrwa ona do końca listopada, a z kolei od 1 grudnia będą wypłacane pozostałe kwoty płatności za 2023 rok. 

ARiMR: w poniedziałek 16.10 startuje wypłata zaliczek bezpośrednich

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi, w ramach tegorocznej kampanii o dopłaty, aż 1,24 mln rolników w Polsce ubiega się o wsparcie finansowe, które finalnie zostanie przekazane w dwóch etapach. Od 16 października do końca listopada trwać będzie pierwsza tura wypłaty zaliczek, natomiast od 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Całkowita pula środków na ten cel wynosi blisko 17 mld zł.

Aktualne postępy w agencji: naliczenia i przygotowania do wypłat

Agencja prowadzi intensywne prace nad naliczaniem zaliczek. Do 13 października 2023 r. naliczono płatności dla ponad 462 tys. rolników na kwotę 1,774 mld zł. Z kolei zaliczki w ramach płatności Obszarów Natura 2000 (ONW) są przygotowane dla 287 tys. rolników na kwotę 302,2 mln zł. Proces ten obejmuje także pozostałych rolników, którym zaliczki zostaną wypłacone sukcesywnie od 16 października do 30 listopada.

 

Ważne: aktualny numer konta bankowego

Warto podkreślić, że środki trafiają wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Aktualność numerów rachunków jest zatem kwestią kluczową, aby uniknąć opóźnień w wypłatach. Polski system wsparcia dla rolników od 2019 r. utrzymuje się na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej, co stanowi dodatkowe wsparcie dla sektora rolniczego.*

 

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR