Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wścieklizna atakuje. Pojawiła się w kompletnie nowym obszarze Polski
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.10.2023 21:32

Wścieklizna atakuje. Pojawiła się w kompletnie nowym obszarze Polski

lis
unsplash.com

Nadchodzi nowe wyzwanie dla weterynarii w Polsce, gdy wirus wścieklizny pojawia się w miejscu, które dotąd było poza zasięgiem tej groźnej choroby. Główny Lekarz Weterynarii donosi o zakażeniu wirusem wścieklizny u martwego lisa, odnalezionego w odległej miejscowości Lipie, gminie Czarna, powiat bieszczadzki na Podkarpaciu.

Ognisko wścieklizny na Podkarpaciu

Ognisko wścieklizny potwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 19 września 2023 r. Analiza wirusa, przeprowadzona w renomowanym PIW-PIB w Puławach, wykazała zakażenie szczepem ulicznym wirusa wścieklizny. Ofiarą choroby padł lis – padłe zwierzę znaleziono w naturze.

 

Dynamiczny wzrost przypadków wścieklizny

W 2021 roku odnotowano aż 110 przypadków wścieklizny u zwierząt, zarówno dziko żyjących, jak i domowych, w tym kotów. Liczba ta wyniosła 31 przypadków w 2022 roku. Zjawisko szczególnie dotknęło Mazowsze, co skłoniło wojewodę mazowieckiego do wprowadzenia restrykcyjnych rozporządzeń obejmujących powiaty otwocki, miński, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, miasto Radom, i miasto stołeczne Warszawa. Aktualizacja z maja 2023 roku rozszerzyła obszar zagrożony wścieklizną o cały teren powiatu węgrowskiego i mińskiego.

 

Apel o odpowiedzialność do właścicieli i miłośników zwierząt

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z artykułem 56 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psy powinny być obowiązkowo szczepione przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Właściciele psów zobowiązani są do zaszczepienia swoich pupili w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia. To kluczowe działanie w walce z rozwijającą się epidemią wścieklizny na nowych obszarach Polski.

 

źródło: wetgiw.pl, ARiMR

Tagi: Wścieklizna