Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Ruszył program "Pierwszy dzienny opiekun". Na wsiach powstaną mini-żłobki dla dzieci do 3 roku życia
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 28.07.2024 10:22

Ruszył program "Pierwszy dzienny opiekun". Na wsiach powstaną mini-żłobki dla dzieci do 3 roku życia

małe dzieci
fot. obraz autorstwa freepik

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło program, dzięki któremu zarówno rolniczki jak i rolnicy będą mogli oddać w opiekę najmłodsze dzieci do nowo powstałych mini-żłobków na terenie gmin. Na ten cel resort ma wydać 60 milionów złotych. Na czym będzie polegał program "Pierwszy dzienny opiekun"?
 

Program "Pierwszy dzienny opiekun". Powstaną żłobki tam, gdzie ich nie ma

Rodziny zamieszkujące tereny wiejskie, wychowujące dzieci do lat 3, będą mogli niebawem posłać swoje pociechy do tzw. mini-żłobków, które powstaną na terenie gmin. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało właśnie uruchomienie programu "'Pierwszy dzienny opiekun". Takie placówki mają powstać w gminach, w których jak dotąd nie funkcjonowały żadne podobne instytucje.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom gmin i pomagamy stworzyć te małe, mikro placówki dziennego opiekuna, gdzie dzieci znajdą wykwalifikowaną opiekę i będą mogły się rozwijać – oznajmiła Ministra Aleksandra Gajewska podczas konferencji prasowej w czwartek. 

O co chodzi w programie "Pierwszy dzienny opiekun"?

Dziennym opiekunem ma zostać osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która będzie mogła podjąć się samodzielnej opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Taka osoba będzie mogła zajmować się od 5 do 8 dzieci, dzięki czemu atmosfera w grupie ma być zbliżona do domowej i rodzinnej, w której dzieci będą mogły dodatkowo się rozwijać.

Miejscami, gdzie będą mogły powstawać mini-żłobki mogą być mieszkania, domy czy wydzielone sale w przedszkolach lub szkołach. Warunkiem jest uprzednie dostosowanie miejsca opieki do potrzeb małych dzieci, w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. 

Pomysł Ministerstwa Rodziny skierowany jest również dla dzieci rolników, którzy często muszą wybierać między pracą w gospodarstwie, a wychowywaniem dzieci. Dzięki powstałym mini-żłobkom, mamy rolniczki będą mogły łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom. 

Kwota dotacji na utworzenie mini-żłobków na terenie gmin

Samorządy, które zdecydują się na utworzenie miejsc opieki nad dziećmi w ramach programu "Pierwszy dzienny opiekun", będą mogły otrzymać na ten cel fundusze, które zostały zabezpieczone przez Ministerstwo Rodziny.

Dotacje przyznawane będą w dwóch filarach. Pierwszy w kwocie 300 tysięcy złotych jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu/ów, do których dzieci do 3 roku życia będą mogły uczęszczać. Drugi filar polega na dofinansowaniu opieki dziennego opiekuna. Taka osoba miesięcznie będzie otrzymywać do 8 tys. brutto wynagrodzenia. Samorządy mają czas na odpowiednich dokumentów do 31 sierpnia 2024 roku.

W 1046 gminach w Polsce rodzice nie mają wyboru. Nie mogą zdecydować, czy ich dziecko pójdzie bądź nie pójdzie do żłobka, bo tam po prostu takiej instytucji nie ma. I właśnie odpowiadając na różne potrzeby tych samorządów dzisiaj prezentujemy nowy program, który oferuje Ministerstwo Rodziny właśnie do tych gmin, w których nie ma żadnej placówki opieki nad małymi dziećmi. Ten program to „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Na ten cel MRPiPS wyda w tym roku 60 milionów złotych – powiedziała na konferencji ministra Aleksandra Gajewska.