Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Sejm podjął decyzję. W Polsce nie ma na nie miejsca
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Sejm podjął decyzję. W Polsce nie ma na nie miejsca

sejm
Piotr Molecki/East News

418 posłów w Sejmie zagłosowało za uchwaleniem ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Sprawa dotyczy zarówno zwierząt, roślin, jak i grzybów i innych organizmów, które w istotny sposób zagrażają lokalnemu środowisku i zaburzają jego naturalne funkcjonowanie.

Kwestia ma również ogromny wpływ na rolnictwo, bowiem obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w procesie produkcji żywności.

Sejm podjął uchwałę ws. gatunków inwazyjnych

Ze względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze.

Najpopularniejszymi gatunkami inwazyjnymi w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a także jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz oraz niektóre żółwie.

Polscy politycy zdecydowali się podjąć prawne kroki w kierunku ochrony rodzimej przyrody, a także produkcji żywności przez rolników: za uchwaleniem nowej ustawy zagłosowało 418 posłów, 10 wyraziło sprzeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Problem z inwazyjnymi gatunkami

Dlaczego w polskim Sejmie podjęto uchwałę dotyczącą bezwzględnej eliminacji gatunków inwazyjnych?

Jak się okazuje, wynika to z potrzeby dostosowania polskiego prawodawstwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2015 roku.

Problem inwazyjnych gatunków obcych dotyczy bowiem nie tylko Polski, ale całej Europy - jedynie zorganizowane działania wszystkich państw mogą dać nadzieję na to, że niektóre inwazyjne organizmy zostaną wyeliminowane z ekosystemów, w których znalazły się wskutek ludzkiego błędu.

Zgodnie z nowymi zapisami prawnymi przez polską granicę nie będą już wpuszczane transporty z gatunkami, które uznawane są za inwazyjne. Te, które mimo wszystko znajdą się na terenie Polski, będą odsyłane do kraju, z którego pochodzą.

W ramach zmian prawnych pojawi się również centralny rejestr związany z gatunkami inwazyjnymi - dzięki niemu nie tylko odpowiednie służby, ale i zwykli Polacy będą mogli wiedzieć na bieżąco, jakie organizmy uznawane są za szkodniki, a także w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Lista gatunków inwazyjnych nie jest zamknięta - nad jej precyzyjnym określeniem nadal trwają prace, a jej owoce zostaną przedstawione w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródła: agropolska.pl