RolnikInfo.pl
sejm

Piotr Molecki/East News

Sejm podjął decyzję. W Polsce nie ma na nie miejsca

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

418 posłów w Sejmie zagłosowało za uchwaleniem ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Sprawa dotyczy zarówno zwierząt, roślin, jak i grzybów i innych organizmów, które w istotny sposób zagrażają lokalnemu środowisku i zaburzają jego naturalne funkcjonowanie.

Kwestia ma również ogromny wpływ na rolnictwo, bowiem obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w procesie produkcji żywności.

Sejm podjął uchwałę ws. gatunków inwazyjnych

Ze względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze.

Najpopularniejszymi gatunkami inwazyjnymi w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a także jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz oraz niektóre żółwie.

Polscy politycy zdecydowali się podjąć prawne kroki w kierunku ochrony rodzimej przyrody, a także produkcji żywności przez rolników: za uchwaleniem nowej ustawy zagłosowało 418 posłów, 10 wyraziło sprzeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

CZYTAJ DALEJ

Problem z inwazyjnymi gatunkami

Dlaczego w polskim Sejmie podjęto uchwałę dotyczącą bezwzględnej eliminacji gatunków inwazyjnych?

Jak się okazuje, wynika to z potrzeby dostosowania polskiego prawodawstwa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2015 roku.

Problem inwazyjnych gatunków obcych dotyczy bowiem nie tylko Polski, ale całej Europy - jedynie zorganizowane działania wszystkich państw mogą dać nadzieję na to, że niektóre inwazyjne organizmy zostaną wyeliminowane z ekosystemów, w których znalazły się wskutek ludzkiego błędu.

Zgodnie z nowymi zapisami prawnymi przez polską granicę nie będą już wpuszczane transporty z gatunkami, które uznawane są za inwazyjne. Te, które mimo wszystko znajdą się na terenie Polski, będą odsyłane do kraju, z którego pochodzą.

W ramach zmian prawnych pojawi się również centralny rejestr związany z gatunkami inwazyjnymi - dzięki niemu nie tylko odpowiednie służby, ale i zwykli Polacy będą mogli wiedzieć na bieżąco, jakie organizmy uznawane są za szkodniki, a także w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Lista gatunków inwazyjnych nie jest zamknięta - nad jej precyzyjnym określeniem nadal trwają prace, a jej owoce zostaną przedstawione w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: agropolska.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >