Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

kampania cukrownicza
pixabay.com

Kampania cukrownicza ruszyła pełną parą i choć bieżący sezon zdecydowanie nie należał do łatwych, producenci buraków cukrowych mogą mieć nadzieję na dobrej jakości warzywa. Jak twierdzi prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A Krzysztof Kowa, wedle aktualnych prognoz można spodziewać się wzrostu produkcji cukru o 100 tysięcy ton w porównaniu do ubiegłego roku.

W ubiegłym sezonie Krajowa Spółka Cukrowa wyprodukowała 820 tysięcy ton cukru.

Słodkie żniwa mają szansę na sukces

Rok 2020 był trudny zarówno dla rolników, jak i producentów cukru. Wszystkiemu winne były buraki, które miały bardzo niską zawartość cukru - wynosiła ona średnio 15%.

Jak stwierdził Krzysztof Kowa, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, w innych warunkach buraki te nie byłyby przyjęte do cukrowni, gdyż tego typu parametry wskazują na to, że były to buraki pastewne.

Ubiegły sezon nie pozwalał jednak w najmniejszym stopniu na wybredność wobec warzyw, zatem również te buraki, które miały bardzo niską polaryzację, były przeznaczane do dalszego przerobu na cukier.

Nadzieje w 2021 roku są dużo większe. Dopiero co rozpoczęta kampania cukrownicza zasiała w producentach buraków i właścicielach cukrowni spory entuzjazm - wedle prognoz należy spodziewać się wzrostu produkcji cukru o 100 tysięcy ton, niż miało to miejsce w ubiegłym sezonie.

Wyższa polaryzacja tegorocznych buraków

W tym roku w Cukrowni Nakło na terenie województwa kujawsko-pomorskiego buraki cechują się średnią polaryzacją na poziomie 17-18%.

Spodziewane większe ilości produkowane cukru wymuszają na zarządzie Krajowej Spółki Cukrowej kolejne inwestycje (rocznie przeznacza się nie około 200 milionów złotych) i szukanie nowych rynków zbytu.

Jak stwierdził prezes KSC S.A, aktualnie nieco ponad 30% polskiego cukru sprzedaje się na rynki poza Unię Europejską.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl

Tagi: Cukier burak