W ogrodzie mogą pojawiać się różne rodzaje szkodników. Niepozorne i nie zawsze uznawane za niebezpieczne są mrówki, które mogą spustoszyć nasz ogród. Jak się ich pozbyć?Mówi się, że mrówki są bardzo pożytecznymi owadami. Jednak ich nadmiar w ogrodzie może być katastrofalny dla naszych roślin. Zdradzimy prosty sposób na pozbycie się szkodników z ogrodu.
Marchew to niezwykle popularne warzywo, szczególnie w polskiej kuchni. Z marchewki można przygotować mnóstwo przeróżnych potraw, czy to na słodko czy też na słono. Marchew gotowana, pieczona, smażona, na surowo, wyciskana - do wyboru, do koloru. Podpowiemy, jak ją uprawiać, by plon w tym roku był okazały.
Przepisy, które weszły w życie w 2023 roku, są ogromnym zmartwieniem Polskiego Związku Działkowców. Poprzedni rząd zmienił ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co otwiera z łatwością drzwi do likwidacji ponad półtora miliona ogródków działkowych w Polsce. Czy rząd Tuska rozwiąże ten problem?
Hortensje zachwycają nas latem. Ich piękne i kolorowe kwiaty sprawiają, że są fantastyczną ozdobą w ogrodach. Jednak jeśli źle o nie zadbamy jesienią, w przyszłym roku na pewno nie zakwitną. Ten zabieg o tej porze roku jest zabroniony.Hortensje fantastycznie czują się w delikatnie kwaśnej glebie. Od tego, jaki odczyn ma ziemia, zależy kolor kwiatów. Jednak jak zadbać o rośliny jesienią?
Tuje to bardzo ciekawe rośliny. Stanowią one ciekawą ozdobę ogrodu, chociaż często wykorzystywane są również jako naturalne, żywe ogrodzenie. Zastosowań tui w ogrodzie jest naprawdę wiele, jednakże czy są to krzewy idealne?Z pewnością nie. Prawdziwe piękno tui doceni tylko doświadczony ogrodnik. Na własnej skórze przekonałem się, że tuje w ogrodzie nie powinny rosnąć gdziekolwiek. W tym artykule wam o tym opowiem.
Każdy ogrodnik wie, jak dużą wartością dla uprawianych roślin jest solidna dawka kompostu. Wśród ogrodników jest nawet nazywany „czarnym złotem”. Po co właściwie nam kompostownik w ogrodzie i jak go wykonać samodzielnie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule.
Wisteria, czyli inaczej glicynia ma przepiękne kwiaty. Jej kwiatostany przywodzą na myśl winogrona. Pochodzi z Azji, ale do Europy dotarła z Ameryki. Doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Jak przygotować ją na zimę?Wisteria to roślina długowieczna. Może rozwijać się przez ponad 100 lat i zdobić nasze ogrody. Jednak jeśli nie zadbamy o roślinę przed zimą, może w przyszłym roku w ogóle nie wypuścić kwiatów.
Królowa polskich ogrodów. Tuja jest niezwykle cenioną rośliną nie tylko ze względów estetycznych, ale także wyjątkowej praktyczności i łatwej uprawy. Kiedy i jak sadzić tuje? Jaki gatunek wybrać do swojego ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo w naszym artykule.
Króluje w ogrodach Polaków i nie tylko. Jest niezwykle ceniona za szybki wzrost i gwarancję prywatności, ale to nie są jej jedyne zalety. Sprawdź, jak obecność tui w ogrodzie wpływa dodatkowo na nasze zdrowie.
Hebe to wyjątkowa roślina, która naturalnie nie występuje w Polsce. Mimo to naprawdę dobrze radzi sobie w wielu domach, a nawet ogrodach. Dlaczego jednak hehe nie chce kwitnąć? Jest kilka powodów.Hebe pochodzi z Nowej Zelandii. W naszym kraju roślina ta może osiągnąć metr wysokości. Poznaj tajniku uprawy tej rośliny. Dzięki nim hebe szybko wypuści nowe pąki kwiatowe i będzie wyglądać zjawiskowo w ogrodzie.
Ogórki naprawdę porządnie wyjaławiają i zubożają glebę. Dlatego, zanim posadzimy coś po ogórkach, warto zastanowić się, co będzie po nich najlepiej rosło. Na czym polega płodozmian warzyw? Co możemy posadzić po ogórkach? O tym dowiecie się z tego artykułu.
Juka to popularna roślina zdobiąca nasze domy i ogrody. Jest jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków roślin doniczkowych! Piękna, nietypowa i łatwa w uprawie – to cechy, za którą pokochały ją miliony! Zobacz, czy na pewno wiesz, czego potrzebuje juka do prawidłowego wzrostu.
Tuje zna każdy z nas. Można je spotkać w wielu ogrodach, zarówno tych naszych jak i miastowych. Nadają się, wręcz idealnie jako piękne zielone dekoracje. Ostatnio jednak zaczęto zadawać sobie pytanie: Czy w tujach mieszkają kleszcze? Postanowiliśmy bliżej zbadać temat i przekonać się, czy faktycznie tak jest.
Największym problemem kopru jest jego długie kiełkowanie, które może trwać nawet ponad dwa tygodnie. Ogrodnicy, aby przyspieszyć ten proces, stosują bardzo sprytną metodę moczenia nasion kopru w alkoholu. Dzięki temu zmiękczają okrywę nasienną i pozbawiają ich substancji, które hamują kiełkowanie. W efekcie koperek może wzejść nawet po 4 dniach.