Zrób to, a w mig pozbędziesz się mleczy z ogrodu. Sposób jest banalnie prosty i tani

Z pewnością niewielu ogrodników może utożsamić się z leniwcem Sidem z Epoki lodowcowej, czyli największym amatorem „mleczyków”. Chociaż wyglądają jak małe słoneczka i cieszą oczy, rozsiewają się niezwykle szybko i znacznie zaburzają estetykę w naszych ogrodach. Są proste sposoby, aby pozbyć się tego problemu — bardzo skutecznie i jeszcze bardziej tanio.
Mlecze to zmora większości ogrodników
W ogrodzie można znaleźć nie tylko mlecze, ale też podobne do nich mniszki lekarskie, które wraz z upływem czasu zamieniają się w dmuchawce. Mlecz to roślina chwastna z rodziny astrowatych, charakteryzująca się żółtymi kwiatami.

Roślina jest bardzo rozpowszechniona i potrafi szybko rozrastać się na różnych podłożach, zarówno na polach uprawnych, jak i w ogrodach. Intensywnie pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby. Zwalczanie mleczu jest ważne nie, tylko aby zachować estetykę ogrodu, ale także dla zdrowia roślin hodowlanych, które mogą być zagrożone przez szybki wzrost tych chwastów i konkurowanie z nimi o zasoby mineralne.
Warto nauczyć się rozróżniać mlecz od mniszka lekarskiego. Jadalny mniszek lekarski ma kilka łodyg pozbawionych liści, które wyrastają z jednego miejsca blisko ziemi i kończą się jednym kwiatem. Mlecz polny to roślina niejadalna. Ma jedną grubą łodygę, rozdzielającą się na boczne, pokryte listkami pędy z kilkoma kwiatami.
Jeżeli w naszym ogrodzie rośnie mniszek lekarski, z powodzeniem możemy go wykorzystać, kiedy już się go pozbędziemy.
Polskie drobiarstwo na krawędzi katastrofy. Embargo może zniszczyć branżę Taka jest najwyższa emerytura polskiego rolnika. Do rekordzisty z ZUS nie jest nawet bliskoMniszek lekarski można wykorzystać na wiele sposobów
Aby wykorzystać mniszek lekarski w kuchni, trzeba mieć 100-procentową pewność, że nie pomyliło się go z mleczem, który jest trujący. Mlecz kłuje w palce, a mniszek lekarski ma łodygi i liście delikatne i miękkie. Listki mniszka wyrastają z przyziemnej rozety, są głęboko powycinane, blaszka ma kształt podłużny, owalny lub lancetowaty. Kwiaty rosną z rozety grupowo, mają jasnożółte lub złocistożółte języczkowe płatki, które z czasem mogą stać się delikatnie pomarańczowe.
Sposobów na wykorzystanie mniszka lekarskiego jest bardzo wiele. Płatki i liście kwiatów nadają się do jedzenia na surowo, możemy je dodawać do sałatek, koktajli, naleśników i omletów. Ze względu na swoje właściwości pobudzające palone korzenie mniszka mogą stanowić nawet alternatywę dla kawy. Można zrobić także wino, lub nalewki z mniszka. Z kolei napary z kwiatów tej rośliny pozwolą na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Roślina nadaje się również jako dodatek do koktajli. Liście z mniszka zmiksowane z sokiem z cytryny, awokado i gruszką stworzą doskonały napój detoksykujący.
Jeśli jednak w naszym ogrodzie rośnie trujący mlecz, lub mniszek, którego po prostu nie chcemy wykorzystać, możemy skutecznie pozbyć się tych chwastów domowymi, sprawdzonymi sposobami. Jak przygotować naturalne preparaty?
To najłatwiejsze sposoby, aby pozbyć się mleczy
Jedną z podstawowych czynności w zwalczaniu mlecza polnego jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się. Roślina może rozmnażać się zarówno przez nasiona, jak i przez fragmenty korzeni. Już mały fragment korzenia pozostający w glebie może dać początek nowej roślinie, co bardzo utrudnia jego eliminację.
Jeśli jednak nie zdołamy nad tym zapanować w porę, a kwiatów staje się zbyt dużo, metoda manualna może okazać się bardzo czasochłonna i męcząca. Dlatego warto postawić na naturalne preparaty, które zrobimy sami w domu.
Pierwszym sposobem jest wykorzystanie sody oczyszczonej. W tym celu rozpuszczamy w litrze wody około 5 łyżek sody. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i obficie zraszamy roślinę, uważając przy tym na trawę. Najpóźniej po dobie trzeba wypłukać preparat z ziemi. Wystarczy spryskanie trawnika samą wodą. Drugi sposób jest jeszcze łatwiejszy.
Doskonały oprysk zrobimy z mieszanki wody, szklanki octu oraz niewielkiej ilości płynu do naczyń. Gotowy preparat tak samo przelewamy do butelki z atomizerem, najlepiej precyzyjnym, pryskamy kwiaty oraz liście mleczy. Czynność powtarzamy po dobie. Mieszanki można używać też na kostce brukowej, by pozbyć się z niej innych chwastów.



































