Wystarczy, że zasiejesz w ogrodzie. Te rośliny odstraszą szczury na dobre

Szczury potrafią niezwykle uprzykrzyć życie i narobić wielu szkód. Na obszarach wiejskich te gryzonie występują zdecydowanie częściej, choć ostatnie lata pokazały, że ich populacja rośnie również w miastach. Mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, a stosowanie chemicznych trutek może być ryzykowne. Zapobiegawczo można zasadzić kilka roślin, które będą skutecznie odstraszać te szkodniki.
Trudności w tępieniu szczurów
Bez względu na to czy prowadzi się produkcję roślinną, czy rolną, bardzo trudno ustrzec się przed szkodnikami, jakimi są szczury. W Polsce najliczniej występuje szczur śniady (Rattus rattus) i wędrowny (Rattus norvegicus). Gryzonie pojawiają się wszędzie tam, gdzie znajdują źródło pożywienia, a więc przy budynkach mieszkalnych, tam, gdzie są zbiorowiska odpadów, w pomieszczeniach gospodarczych, w kurnikach, magazynach czy sklepach. Niestety zachowanie podstawowych zasad higieny i pilnowanie czystości nie zawsze wystarcza. Szczury ciągnie również na pola, gdzie mogą znaleźć spory zapas potencjalnego pożywienia w postaci reszek roślin, kłosów zbóż i ziaren.
Populacja szczurów stale rośnie, zwłaszcza teraz, kiedy ocieplenie klimatu sprawiło, że zimy są łagodniejsze, a one mogą spokojnie przetrwać ten czas i się rozmnażać. Jeden osobnik może produkować 12-16 ml moczu i 50 gramów odchodów w ciągu 24 godzin, co powoduje psucie się płodów rolnych, zwłaszcza pszenicy. Szkody materialne, które powodują to jeden problem, drugim są roznoszone przez nie choroby, takie jak kryptosporydioza, leptospiroza i toksoplazmoza.
Czasem pozbycie się szczurów z domu czy gospodarstwa może być wyjątkowo trudne, ponieważ z czasem uodparniają się na wczesne rodentycydy antykoagulacyjne, takie jak np. warfaryna. W myśl zasady, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, dobrą praktyką jest sadzenie roślin, które odstraszają gryzonie. Które mają najlepsze działanie?


Zwalczanie szczurów
To, co pierwsze może przychodzić na myśl w kwestii zwalczania szczurów, to użycie chemicznych preparatów. Jest to rozwiązanie skuteczne i stosunkowo szybkie jednak deratyzacja niesie ze sobą ryzyko w postaci zagrożenia dla ekosystemu. Przypadkowo trutka może zostać spożyta przez inne zwierzęta, w tym gospodarskie lub fauna dzika np. sowy czy lisy.
Wobec tego rodentycydy powinny być ostatecznością. Rozkładanie trutek powinno odbywać się tylko w pomieszczeniach i ściśle według wskazań, a jeśli istnieje taka możliwość najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów — deratyzatorów. Zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania, walkę ze szczurami zaczyna się od metod naturalnych i mechanicznych. Oprócz rozmieszczania pułapek trzeba pamiętać również o regularnym usuwaniu martwych osobników.

Ochrona przed szczurami wymaga jednak bardziej holistycznego podejścia do problemu. Dbanie o czystość w obejściu, właściwa segregacja śmieci i nieprzepełnianie koszy, dobra gospodarka resztkami pożniwnymi, zabezpieczenie składowanych zbóż — to wszystko powinno być nawykiem każdego rolnika, który nie chce, aby nawiedziła go plaga gryzoni.
Dodatkowo można postarać się o odpowiednie rośliny, które są pożyteczne dla ludzi, ale przy okazji odstraszają szczury, wiec ryzyko, że przyciągną w okolice domów i zabudowań gospodarczych. Najlepiej połączyć kilka gatunków, co wytworzy swoistą barierę zapachową, którą gryzonie nie będą w stanie znieść.
Rośliny, które odstraszają szczury
Istnieje całkiem sporo gatunków roślin, które skutecznie odstraszają szczury, głównie ze względu na ich właściwości zapachowe. Żeby daleko nie szukać — dobrym przykładem będzie tutaj czosnek i cebula. Te warzywa wytwarzają intensywne substancje lotne, których gryzonie nie znoszą. Opcjonalnie można również rozkładać ząbki czosnku wokół miejsc, w których szkodniki mogą się pojawiać, np. obok koszy na śmieci.
Naturalnym wrogiem szczurów jest również mięta pieprzowa i należy do najskuteczniejszych odstraszaczy, używanych przeciwko szczurom. Roślina jest łatwa w uprawie i szybko się rozrasta, a jej dodatkowym atutem jest to, że pomaga pozbyć się również owadów np. much i komarów.
Lawenda ma podobne działanie do mięty. Jej olejki eteryczne, tak atrakcyjne dla człowieka, działają podrażniająco na układ węchowy szczurów, a więc unikają one miejsc, gdzie jest posadzona ta roślina. Warto również umieścić w swoim ogrodzie czy gospodarstwie rutę zwyczajną. Nie jest może bardzo popularna, ale oprócz zapachu, który odstrasza szczury, posiada również właściwości antyseptyczne, które działają odstraszająco na owady. Posiadacze kotów z pewnością znają działanie kocimiętki. To, co jest takie przyjemne dla domowych zwierzaków źle działa na szczury.
Najlepiej posadzić obok siebie kilka z tych roślin. Taka kombinacja stworzy specjalną barierę zapachową, która będzie dla szczurów nie do przejścia.




































