Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Zamiast wyrzucać wsyp pod magnolię. Kwiaty w intensywnych barwach wzbudzą zazdrość sąsiadów
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.04.2025 14:05

Zamiast wyrzucać wsyp pod magnolię. Kwiaty w intensywnych barwach wzbudzą zazdrość sąsiadów

Magnolia
Magnolia (Fot. Photo by Drew Beamer on Unsplash)

Krzewy magnolii, pełne efektownych kwiatów, to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu, zwłaszcza wiosną. Aby jednak cieszyć się ich pięknem przez wiele lat, warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie roślinom odpowiedniej odżywki jest przygotowanie własnego nawozu w domowych warunkach. To tanie, ekologiczne i zaskakująco skuteczne rozwiązanie.

Co zrobić, by magnolie zachwycały kwiatami?

Magnolie to jedne z najbardziej efektownych roślin ozdobnych. Ich białe i różowe kwiaty, pojawiające się wczesną wiosną, przyciągają uwagę każdego ogrodnika. Jednak, mimo że są one stosunkowo łatwe w uprawie, wymagają odpowiednich warunków, aby mogły w pełni rozwinąć płatki. Co może sprawić, że magnolie będą rosły gęsto, zdrowo i obficie kwitły?

Warto pamiętać, że magnolie nie należą do roślin, które rosną w każdych warunkach. Aby roślina mogła rozwinąć się w pełni, warto zadbać o odpowiednią odżywkę. Choć na rynku dostępnych jest wiele nawozów przeznaczonych do magnolii, warto wiedzieć, że można je również przygotować samodzielnie. W tym celu wystarczy wykorzystać rośliny, które mamy pod ręką, a jedną z najskuteczniejszych jest… pokrzywa.

Przymrozki demolują polskie uprawy. Te warzywa wśród najbardziej dotkniętych Taki nawóz zastosuj pod truskawki w kwietniu. Zrobisz go sam, a obrodzą jak jeszcze nigdy

Jak przygotować domową odżywkę z pokrzywy?

Pokrzywa, mimo że często traktowana jest w ogrodzie jak chwast, posiada szereg cennych składników, które wpływają korzystnie na wzrost roślin. Jest bogata w magnez, azot, fosfor oraz inne minerały, które pomagają także magnoliom w prawidłowym rozwoju. Przygotowanie takiej odżywki jest dziecinnie proste i tanie, a rośliny z pewnością się nam za nią odwdzięczą.

Wystarczy zebrać około kilograma świeżych łodyg i liści pokrzywy, a następnie umieścić je w pojemniku. Do rośliny należy dodać 10 litrów wody - najlepiej deszczówki, która jest bogata w minerały. Pojemnik należy przykryć i odczekać około 11 dni, pozwalając na lekką fermentację.

Po upływie tego czasu należy przecedzić powstały napar, oddzielając resztki pokrzywy. Gotowy nawóz jest gotowy do użycia - wystarczy podlewać nim magnolie raz na dwa tygodnie, począwszy od wiosny aż do późnej jesieni.

Magnolia
Fot. Photo by Til Man on Unsplash

Dlaczego magnolie nie kwitną?

Czasami zdarza się, że mimo odpowiedniej pielęgnacji, magnolie nie kwitną - co wtedy zrobić? Pierwszym krokiem powinna być analiza warunków, w jakich rosną nasze krzewy. Magnolia preferuje stanowiska słoneczne, dobrze osłonięte od wiatru. Ważne jest także, by gleba była lekko kwaśna i żyzna - najlepiej z pH w granicach 5,5-6,5.

Magnolia ponadto nie znosi mrozów, dlatego w przypadku chłodniejszych dni konieczne może być jej okrywanie. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne choroby roślin, które mogą wpływać na jej rozwój i kwitnienie.

Jakie inne sposoby wspomogą rozwój magnolii?

Aby magnolie rosły zdrowo i obficie kwitły, warto także zadbać o systematyczne podlewanie roślin, zwłaszcza w okresach suszy. Należy jednak unikać przelewania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Warto również regularnie usuwać uschnięte lub chore pędy, co pozwala na lepszy dostęp światła i powietrza do rośliny.

Magnolie to niezwykle piękne krzewy, które wiosną, jako jedne z pierwszych, zachwycają pięknymi, dużymi kwiatami. Aby mogły rozwinąć się w pełni i co roku obsypywać nas swoimi kwiatami, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Wykorzystanie naturalnych nawozów, takich jak napar z pokrzywy, jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli na uzyskanie zdrowych i pełnych kwiatów.