Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ptasia Grypa

Ptasia Grypa

LIR - redukcja ptactwa
07.05.2021 02:00 LIR: Należy ograniczyć liczebności dzikiego ptactwa

Zdaniem zarządu LIR zarówno rolnicy, jak i myśliwi w ostatnich latach zaobserwowali dynamiczny wzrost liczebności niektórych gatunków ptactwa. Mowa między innymi o wzroście liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, czy kaczki krzyżówki. Wymienione gatunki ptaków nie tylko odpowiedzialne są za wyrządzanie szkód w uprawach, ale i są głównymi wektorami wirusa ptasiej grypy. - Lubelska Izba Rolnicza wnosi, aby rozważono możliwość wydłużenia okresu polowań na to ptactwo przynajmniej i miesiąc - wnioskuje LIR. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Co więcej, zarząd wnioskuje o przeznaczenie kwot na odstrzał sanitarny. Jak zauważa zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, obecny wzrost liczebności gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej i kaczki krzyżówki jest "nienaturalny", przez co już od dawna ptaki przestały żerować w naturalnym środowisku i przeniosły się na pola uprawne. Duża liczebność wymienionych gatunków ptaków nie przekłada się także zdaniem zarządu LIR na zdrowotność, dlatego redukcja liczebności stad może poprawić kondycję zdrowotną i uchronić ptaki przed ptasią grypą.

Ptasia grypa - ogniska
06.04.2021 02:00 Ponad 500 000 sztuk drobiu do wybicia. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

Na podstawie wyników otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 10 nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Jak powiadomiono w komunikacie GIW, mimo dni świątecznych, wolnych od pracy, cały czas prowadzone były zadania związane ze zwalczaniem ptasiej grypy i pobieraniem kolejnych próbek do badań. Ogniska ptasiej grypy 94. - 103. zostały potwierdzone w województwach:wielkopolskim (3)mazowieckim (6)warmińsko-mazurskim (1)Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]101. ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, które znajdowało się na terenie ogródków działkowych. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 94. do 103. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 575 908 sztuk drobiu. Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary: zapowietrzone (w promieniu 3 km)zagrożone (w promieniu 10 km)§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Ptasia grypa - kolejne ogniska
27.03.2021 01:00 Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

Ogniska zostały potwierdzone w województwach: mazowieckim,śląskim, wielkopolskim. Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski. - Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.

  • 1
  • 2