Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk
Ogniska zostały potwierdzone w województwach:
mazowieckim,
śląskim,
wielkopolskim.
Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski.
- Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-3]
W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.
Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.
Dramatyczna sytuacja w województwie wielkopolskim
Najwięcej, bo aż 9 ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie wielkopolskim.
64. ognisko - miejscowości Wielowieś - 4 371 kacząt,
71. i 72. ognisko - w powiecie ostrzeszowskim - 2 248 gęsi i 18 994 kaczek.
Natomiast ogniska 65, 66, 68, 69, 70 i 73 potwierdzono w powiecie kaliskim, gdzie łącznie utrzymywano 98 000 sztuk kaczek i indyków.
3 ogniska gmina Opatówek,
2 ogniska gmina Szczytniki,
1 ognisko gmina Koźminek.
Warto przypomnieć, że na podstawie badań z dni od 18 do 22 marca 2021 r. na obszarze województwa wielkopolskiego potwierdzono 9 ognisk ptasiej grypy, wszystkie w powiecie kaliskim. We wszystkich gospodarstwach utrzymywano 130 000 sztuk drobiu, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.
Likwidacja ognisk
Zgodnie z komunikatem, który został zamieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, na obszarach, na których wyznaczono ogniska ptasiej grypy, wdrożono wszelkie procedury. Co to oznacza? Mowa o zapisach zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. A co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim likwidację ogniska ptasiej grypy. Warto jednak wiedzieć, że wystąpienie w gospodarstwie ptasiej grypy wiąże się także ze zniszczeniem paszy, czy przeprowadzeniem oczyszczania i dezynfekcji.
W bieżącym roku pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzone zostało w miejscowości Lisiowólka, w województwie lubelskim. Jak pisaliśmy >tutaj<, w gospodarstwie utrzymywano 28590 indyków rzeźnych.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
Rolnik z Lublina powrócił. Między blokami znowu można zobaczyć maszyny rolnicze
Restrukturyzacja małych gospodarstw. ARiMR przyjmuje wnioski od środy
Źródło: GIW