RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - kolejne ogniska

piqsels

Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, na podstawie badań z trzech dni ( 23-25 marca) stwierdzono wystąpienie kolejnych 11 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, gdzie potwierdzono ptasią grypę, utrzymywano

Ogniska zostały potwierdzone w województwach: 

  • mazowieckim,

  • śląskim,

  • wielkopolskim.

Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski.

- Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza  Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.

Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023 ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty. 

Dramatyczna sytuacja w województwie wielkopolskim 

Najwięcej, bo aż 9 ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie wielkopolskim. 

  • 64. ognisko - miejscowości Wielowieś - 4 371  kacząt,

  • 71. i 72. ognisko - w powiecie ostrzeszowskim - 2 248 gęsi i 18 994 kaczek.

Natomiast ogniska 65, 66, 68, 69, 70 i 73 potwierdzono w powiecie kaliskim, gdzie łącznie utrzymywano 98 000 sztuk kaczek i indyków. 

  • 3 ogniska gmina Opatówek, 

  • 2 ogniska gmina Szczytniki, 

  • 1 ognisko gmina Koźminek.

Warto przypomnieć, że na podstawie badań z dni od 18 do 22 marca 2021 r. na obszarze województwa wielkopolskiego potwierdzono 9 ognisk ptasiej grypy, wszystkie w powiecie kaliskim. We wszystkich gospodarstwach utrzymywano 130 000 sztuk drobiu, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Likwidacja ognisk 

Zgodnie z komunikatem, który został zamieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, na obszarach, na których wyznaczono ogniska ptasiej grypy, wdrożono wszelkie procedury. Co to oznacza? Mowa o zapisach zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. A co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim likwidację ogniska ptasiej grypy. Warto jednak wiedzieć, że wystąpienie w gospodarstwie ptasiej grypy wiąże się także ze zniszczeniem paszy, czy przeprowadzeniem oczyszczania i dezynfekcji. 

W bieżącym roku pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzone zostało w miejscowości Lisiowólka, w województwie lubelskim. Jak pisaliśmy >tutaj<, w gospodarstwie utrzymywano 28590 indyków rzeźnych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >