Ptasia grypa - kolejne ogniska
piqsels
Autor Aneta Wasilewska - 27 Marca 2021

Ptasia grypa nie odpuszcza. W trzy dni potwierdzono 11 nowych ognisk

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, na podstawie badań z trzech dni ( 23-25 marca) stwierdzono wystąpienie kolejnych 11 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, gdzie potwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 596 937 zwierząt.

Ogniska zostały potwierdzone w województwach:

  • mazowieckim,
  • śląskim,
  • wielkopolskim.

Niestety, jak przekazuje GIW, dwa ogniska zostały potwierdzone w nowych miejscach. Mowa o powiecie tarnogórskim i międzychodzkim, a sprawa ma związek z dostarczeniem piskląt z Czech do Polski.

- Czeskie służby weterynaryjne pismem z 22 marca 2021 r. poinformowały Głównego Lekarza Weterynarii o przesyłkach drobiu z potwierdzonych na terytorium Czech ognisk grypy ptaków w okresie inkubacji choroby. Jedno ognisko na terytorium Polski zostało potwierdzone w obiekcie pośrednika, który dokonał zakupu piskląt kaczych w ramach handlu wewnątrzunijnego z Czech, skąd następnie w ramach obrotu krajowego trafiły do kolejnego gospodarstwa - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Kolejny odcinek Kolejny odcinek "Rolnicy. Podlasie". "Emocje jak na grzybobraniu"Czytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W województwie mazowieckim w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, w powiecie żuromińskim potwierdzono 63. ognisko ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 414 301 kur niosek.

Jeżeli chodzi o województwo śląskie, 67. ognisko ptasiej grypy stwierdzono w miejscowości Wieszowa w gminie Zbrosławice, w powiecie tarnogórskim. W gospodarstwie utrzymywano 59 023ptaków, w tym kury, kaczki, gęsi, czy bażanty.

Dramatyczna sytuacja w województwie wielkopolskim

Najwięcej, bo aż 9 ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie wielkopolskim.

  • 64. ognisko - miejscowości Wielowieś - 4 371 kacząt,
  • 71. i 72. ognisko - w powiecie ostrzeszowskim - 2 248 gęsi i 18 994 kaczek.

Natomiast ogniska 65, 66, 68, 69, 70 i 73 potwierdzono w powiecie kaliskim, gdzie łącznie utrzymywano 98 000 sztuk kaczek i indyków.

  • 3 ogniska gmina Opatówek,
  • 2 ogniska gmina Szczytniki,
  • 1 ognisko gmina Koźminek.

Warto przypomnieć, że na podstawie badań z dni od 18 do 22 marca 2021 r. na obszarze województwa wielkopolskiego potwierdzono 9 ognisk ptasiej grypy, wszystkie w powiecie kaliskim. We wszystkich gospodarstwach utrzymywano 130 000 sztuk drobiu, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.

Likwidacja ognisk

Zgodnie z komunikatem, który został zamieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, na obszarach, na których wyznaczono ogniska ptasiej grypy, wdrożono wszelkie procedury. Co to oznacza? Mowa o zapisach zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. A co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim likwidację ogniska ptasiej grypy. Warto jednak wiedzieć, że wystąpienie w gospodarstwie ptasiej grypy wiąże się także ze zniszczeniem paszy, czy przeprowadzeniem oczyszczania i dezynfekcji.

W bieżącym roku pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzone zostało w miejscowości Lisiowólka, w województwie lubelskim. Jak pisaliśmy >tutaj<, w gospodarstwie utrzymywano 28590 indyków rzeźnych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW

Następny artykuł