Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 23.01.2024 22:38

Rolnicze trendy w Europie na Targach SIVAL. Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

polski związek producentów szparaga
Klaudia Kącka Janelt

W dniach 16-18 stycznia odbyły się targi SIVAL we francuskim Angers. Targi SIVAL to międzynarodowe targi uprawy winorośli, warzyw i owoców. Miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń rolników i producentów z wielu krajów świata. 
 

Polska reprezentacja na Targach SIVAL

Redakcja Rolnik Info miała okazję zapytać reprezentację polskich rolników o wrażenia z prestiżowych Targów SIVAL odbywających się w połowie stycznia bieżącego roku we francuskim Angers.

Poprosiliśmy o rozmowę Panią Klaudię Kącką-Janelt, która prowadzi wraz z mężem i rodzicami rodzinne gospodarstwo produkujące szparagi, borówki oraz inne warzywa i owoce. Prowadzi na Instagramie konto o nazwie “Szparagi z Wielkopolski”, kontynuując ponad stuletnią rodzinną tradycję uprawy tego warzywa. Jest Sekretarzem Zarządu Polskiego Związku Producentów Szparaga.

Polscy rolnicy rozpoczęli falę strajków w Europie?

Targi SIVAL oczami reprezentacji Polskiego Związku Producentów Szparaga

Pani Klaudio, jak to się stało, że miała Pani możliwość udziału w Targach Sival?

Klaudia Kącka-Janelt: Ambasada Francji cyklicznie organizuje wyjazdy z różnych dziedzin gospodarki i razem z mężem Dorianem otrzymaliśmy zaproszenie, jako przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Szparagów.

Na czym polega wyjątkowość tych targów w Pani odczuciu?

K: przede wszystkim to okazja do spotkania rolników z różnych krajów świata. W tym roku było to 56 narodowości, 14 delegacji międzynarodowych, 700 wystawców. Przez te trzy dni odbyło się ponad 80 wykładów w których uczestniczyło 150 ekspertów z Francji i całego świata.

Co zrobiło na Pani największe wrażenie?

K: Największe wrażenie zrobiła na mnie ilość firm nasienniczych zlokalizowanych w obrębie Angers. Gospodarstwa i firmy zlokalizowane w tym regionie to głównie gospodarstwa nasiennicze, nie produkcyjne. Nie są to tylko tak wielkie gospodarstwa-firmy jak Vilmorin-Mikado, ale także małe, rodzinne gospodarstwa, które zajmują się produkcją nasion warzyw, czy kwiatów. jest też mocno zauważalne, ze nie ma takiego rozdrobnienia powierzchni gospodarstw jak u nas. Gospodarują na dużej powierzchni i uzyskują wysokie plony. Jedno gospodarstwo z okolic Paryża uprawiające ziemniaki osiąga 50t plonu handlowego. Średni plon z prezentowanych odmian ziemniaków bio to 40-50 ton z hektara.

 

Rozmowa z Klaudią Kącką-Janelt

Jakie ciekawe rozwiązania zastosowano na targach?

K: Na targach utworzona została też “wioska” w której prezentowane były biologiczne środki ochrony roślin. Jednak prezentowane środki czy nawożenie naturalne zauważalnie były dużo droższe dla polskiego rolnika. Według mnie mamy dostępne w kraju dobrej jakości środki w lepszych cenach. 

Jakie wnioski dla rolnictwa wyciągnęła Pani z uczestnictwa w tegorocznych targach?

K: Tak samo jak w całej Europie brak/zbyt mało jest siły roboczej tak potrzebnej w ogrodnictwie, co wymusza szukanie nowych rozwiązań. Przedstawione nam zostały roboty/maszyny zdalnie sterowane, które same mogą uprawiać pola, zasiać zboże.

Czy jakieś rozwiązania z widzianych we Francji sprawdzą się w Państwa procesie uprawy szparagów?

K: Za owocne uważam spotkanie z firmą Janny MT, zajmującej się produkcją skrzyniopalet z systemem przechowywania, które pozwalają na przechowywanie szparagów dłużej i w dobrej kondycji. Francja bardzo nastawia się na niwelowanie ilości opakowań plastikowych w rolnictwie. Prezentowano głównie opakowania kartonowe i drewniane. Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w targach. 

Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.

K: Również dziękuję.