Michał Kołodziejczak: Nie będzie otwarcia granic na import towarów z Ukrainy
Michał Kołodziejczak zabrał głos podczas ogólnopolskiego strajku rolników, który odbył się w środę 24 stycznia 2024 roku. Z jego ust padły stanowcze słowa ws. sytuacji z Ukrainą.
Postulaty rolników na Ogólnopolskim Strajku Rolników
Polscy rolnicy, którzy już wcześniej strajkowali na granicy z Ukrainą dołączyli 24 stycznia w ogólnopolskiej formie do organizowanych w Europie strajków rolników. Rolnicy europejscy postulują, by Unia Europejska wysłuchała ich argumentów.
Głównymi z nich jest ograniczenie swobody przepływu określonych płodów rolnych z Ukrainy do krajów europejskich, co całkowicie rozregulowało europejskie rynki, powodując straty gospodarcze unijnych rolników.
Rolnicy unijni przypominają, że ich obowiązują restrykcyjne wytyczne nowej Wspólnej Polityki Rolnej, tymczasem do krajów europejskich wprowadzane są produkty rolne z Ukrainy, które nie spełniają unijnych norm.
Rolnicy domagają się zniesienia obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych gospodarstwa, ułatwienia procedur związanych z uzyskiwaniem dopłat bezpośrednich, zmiany w systemie ekoschematów.
Wielki protest rolników. Blokady w całej PolsceMinister Michał Kołodziejczak o strajku rolników
Strajk rolników, co oczywiste wywołuje zainteresowanie wśród polityków każdej opcji politycznej. Ciekawość budziły komentarze odnośnie strajku rolników ze strony aktualnego wiceministra rolnictwa i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Michała Kołodziejczaka. Sam Kołodziejczak, założyciel AgroUnii znany jest z ogromnego zaangażowania w strajki rolników, ale także innych grup zawodowych.
Tym bardziej teraz, będąc w składzie koalicji rządzącej, opinie publiczną, a szczególnie rolników interesowało jego stanowisko w sprawie protestu obejmującego cały kraj.
Michał Kołodziejczak pojawił się w Nysie wśród uczestników strajku i zwrócił się do protestujących słowami:
Jestem z wami, po to żeby nasze, polskie rolnictwo karmiło Polaków. Jestem z wami, bo wy jesteście tutaj, żebyśmy my Polacy teraz i w przyszłości nie głodowali, nie przepłacali za żywność. Jestem z wami tutaj, żeby polskie rolnictwo dawało bezpieczeństwo żywnościowe Polsce.
We wpisie na swoich mediach społecznościowych na portalu X poseł pisał także:
Dziś jestem razem z rolnikami na proteście w Nysie. Nikt z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez wiele lat nie wychodził do protestujących rolników. Te czasy się zmieniły.
Michał Kołodziejczak o postulatach protestujących rolników
Minister Kołodziejczak zgodził się z postulatami rolników. Już dzień wcześniej odniósł się na platformie X do udzielonego przez siebie wywiadu dla TVP INFO słowami:
Ograniczenie przywozu produktów rolnych z Ukrainy do Polski to obecnie jeden z ważniejszych problemów do rozwiązania. (…) Jedynie mądra polityka międzynarodowa i silne gospodarstwa rolne obronią produkcje żywności w Polsce.
Podczas protestu rolników Kołodziejczak prosił protestujących rolników, by pomogli ministerstwu, bo bez wsparcia rolników, bez poznawania ich postulatów, wymagań i problemów Ministerstwo Rolnictwa nie będzie mogło działać skutecznie.
Na zarzuty pojawiające się w komentarzach do jego dzisiejszych wpisów, wśród których były komentarze oskarżające go o brak działania i puste słowa odpowiedział:
Stanowisko rządu jest jasne i stanowcze: nie będzie otwarcia granic na import towarów z Ukrainy. W tej chwili wypracowujemy odpowiednie przepisy, które będą zabezpieczały polskich rolników przez niekontrolowanym napływem Ukraińskich produktów.