RolnikInfo.pl
las

unsplash.com / fot. Caleb Kastein

W części kraju zakazano wchodzenia do lasu. Wszystko przez niewybuchy

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na oficjalnej stronie internetowej nadleśnictwa Brodnica można zapoznać się z ważnym komunikatem: trwa tam okresowy zakaz wstępu do lasu na części obszaru leśnictwa Szabda.

Powodem decyzji władz Lasów Państwowych są tkwiące w ziemi niewybuchy i inne niebezpieczne przedmioty, które w istotny sposób mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Zakaz wstępu do lasu w nadleśnictwie Brodnica

Brak możliwości wstępu do lasu na części terenu należącego do leśnictwa Szabda obowiązuje od 19 maja do 30 czerwca 2021 roku, choć na oficjalnej stronie nadleśnictwa Brodnica informacja ta pojawiła się dopiero 27 maja.

Informacja o niemożności wejścia do części lasu jest szczególnie dotkliwa w momencie, gdy aura zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych na łonie natury.

Mimo to władze Lasów Państwowych mają poważny powód ku temu, by apelować do okolicznych mieszkańców o czasowe pozostawanie z dala od lasu - na terenie leśnictwa Szabda znajdują się bowiem niewybuchy i inne niebezpieczne materiały, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu ludzi.

pogoda

Nadchodzi potężne uderzenie lata. Wiemy, kiedy dokładnie nastąpi

CZYTAJ DALEJ

Warto zatem chwilowo powstrzymać się od wizyt w malowniczych lasach leśnictwa Szabdy ze względu na własne bezpieczeństwo. Dla dziennikarzy portalu pomorska.pl okoliczni mieszkańcy zdradzili, że nie zauważają, by w lesie trwały jakiekolwiek prace nad oczyszczaniem terenu z niewybuchów.

Niewybuchy w ziemi

Podczas codziennych prac rolnicy i leśnicy co jakiś czas odkrywają w glebie relikty przeszłości, jakimi są stare pociski i niewybuchy.

Choć znaleziska mogą wydawać się szczególnie interesujące, to należy pamiętać, by na własną rękę nigdy nie decydować się na przemieszczanie tajemniczego, metalowego przedmiotu - w każdej chwili może on wybuchnąć i doprowadzić do tragedii.

W sytuacji, gdy podejrzewamy, że znaleźliśmy niewybuch z czasów wojny, należy niezwłocznie powiadomić o fakcie policję, która na miejsce zadysponuje saperów.

Warto dodać, że na stronie internetowej nadleśnictwa Brodnica można zapoznać się z mapą ukazującą konkretne obszary, na których obowiązuje zakaz wchodzenia do lasów do 30 czerwca 2021 roku:

szabda

szabda

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: brodnica.torun.lasy.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >