Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protest rolników 2024. Gdzie największe utrudnienia w ruchu?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 20.02.2024 11:02

Protest rolników 2024. Gdzie największe utrudnienia w ruchu?

strajk rolników
East News/AFP

Trwa właśnie kolejny dzień protestu rolników, którzy nie boją się niesprzyjającej temu pogodzie. Deszcz i mżawka w kraju nie jest w stanie powstrzymać demonstrantów, którzy już od 9 lutego blokują najważniejsze drogi w kraju, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Gdzie dziś rolnicy protestują? Powstała mapa strajku. 

Rolnicy i myśliwi połączyli swe siły

Demonstracje w kraju rozpoczęły się na początku lutego, a zorganizowane są po to, by okazać swoje niezadowolenie i złość sytuacją związaną z napływem niekontrolowanych towarów z Ukrainy. Kolejny ważny powód strajku to Zielony Ład, który zakłada między innymi ugorowanie 4% ziemi. To mocno uderza w rolników w kraju.

We wtorek, 20 lutego 2024 roku ma miejsce kolejny już, zapowiedziany strajk rolników. Tym razem do rolników ramię w ramię dołączyli myśliwi, którzy nie zgadzają się na "niszczenie polskiego rolnictwa poprzez delegalizację łowiectwa". 

Rolnicy wygwizdali wicewojewodę w Dorohusku

Gdzie występują blokady 20 lutego

Deszczowa pogoda nie zatrzymała dziś demonstrantów. Rolnicy wraz z myśliwymi wyruszyli już na drogi. Blokady rolnicze pojawią się w około 200 miejscach w kraju. Będą to m.in. główne drogi w dużych miastach (Bydgoszcz, Lublin, Częstochowa, Poznań), ale również drogi ekspresowe czy najbardziej newralgiczne miejsca - przejścia graniczne z Ukrainą. 

Granica z Ukrainą od wielu dni jest kontrolowana przez rolników, którzy pokazują w sieci prawdę na temat przewożonych towarów rolnych. Dzisiaj szturm ruszy na przejścia graniczne w Medyce, Hrebennem oraz tym najgłośniejszym - w Dorohusku. 

Z kolei zapowiadane wcześniej blokady sklepów na razie nie dojdą do skutku, gdyż rolnicy obawiają się o otrzymanie pozwów od wielkich korporacji za straty materialne, spowodowane strajkiem. Jednak nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.  

Blokowanie magazynów sieci handlowych jest nieuchronne. Chcemy dać sobie więcej czasu na zabezpieczenie protestów od strony prawnej. Obawiamy się, że koncerny pozywałyby o odszkodowanie osoby, które zgłaszają zgromadzenia w urzędach gminy - oznajmia dla Wirtualnej Polski jeden z liderów protestów rolniczych. 

Na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej pojawiła się nowa mapa rolniczych protestów, które dziś, 20 lutego przetoczą się przez Polskę.

Za tydzień kolejny protest

Do dzisiejszych protestów dołączą również farmerzy z krajów Unii Europejskiej. Solidarnie z polskimi rolnikami i myśliwymi, na drogi polskich miast wyruszą ciągniki niemieckie, belgijskie, holenderskie oraz francuskie. 

Na dzień 20 lutego, w ramach 30-dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie. Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale i również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich” – czytamy w komunikacie rolniczej Solidarności

W planach miał być również zaplanowany na dziś marsz gwiaździsty na Warszawę, lecz został przesunięty na 27 lutego. Strajk generalny ma trwać 30 dni (do 10 marca 2024 roku).