Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Wyższe stawki podatku za psa. Ile zapłacą właściciele w 2024 roku?
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.02.2024 13:55

Wyższe stawki podatku za psa. Ile zapłacą właściciele w 2024 roku?

pies domowy
Pixabay/tookapic

Jeżeli jesteś posiadaczem czworonoga, powinieneś wiedzieć o tym, że niektóre gminy pobierają opłatę za posiadanie psa. W tym roku stawka podatku od psa wzrosła aż o 15%. Kto może zostać zwolniony z opłaty, a także jaka jest nowa stawka podatku? Sprawdziliśmy to.
 

Kto ustala podatek od psa

Podatek samorządowy, nazwany ustawowo opłatą za posiadanie psa to obowiązkowa danina, dzięki której zasilany jest budżet gminy. Oczywiście, nie wszędzie jest wprowadzony, w dużej mierze jest to zależne od władzy danej gminy.

 Tzw. podatek od psa musi być zapłacony, jeżeli mieszkamy w gminie, która taką opłatę ustaliła. Każda gmina ustala bowiem wysokość tej opłaty samodzielnie, biorąc pod uwagę, m.in. rasę czy wielkość zwierzęcia. Jednak, aby uniknąć wprowadzania przez gminy zbyt wysokich opłat, ustawodawca wprowadza pewne ograniczenia – wyjaśnia adwokat Piotr Ostafi dla serwisu "podatki gazeta prawna.pl"

Jeśli podlegamy urzędowi gminy, który zdecydował wprowadzić opłatę od posiadania psa, to w pierwszej kolejności należy naszego czworonoga zarejestrować. 

Interesującą informacją jest to, że opłata nałożona przez urząd gminy nie jest przeznaczona dla właściciela psa, (gdyż często nie ma możliwości udowodnić takiego faktu) ale dla posiadacza czworonoga. 

Nagranie rolniczki z Podlasia miało wkurzyć Kołodziejczaka. Jest awantura

Więcej zapłacimy w ramach podatku od psa

Obowiązkową opłatę dla posiadaczy psów w gminie, (która taki podatek nałożyła) należy uiszczać raz w roku. Stawkę ustala samorząd, który respektuje określony przez Ministra Finansów coroczny maksymalny koszt takiego podatku. 

Kwoty, które będą obowiązywać w następnym roku można sprawdzić w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 roku. Ustalone są tam górne granice wielkości kwot podatków i opłat obowiązujących lokalnie, które wejdą w życie w 2024 roku. 

W poprzednim roku stawka podatku od psa wynosiła 150,93 zł. To więcej o 15 złotych w zestawieniu z rokiem 2021. Niestety w obecnym roku kwota podatku od psa wzrośnie ponownie.

Wśród wielu podwyżek, które czekają na nas w 2024 roku, znalazła się również podwyżka podatku, który nakładany jest na właścicieli psów. Obwieszenie na rok 2024 pojawiło się już w Monitorze Polskim i wynika z niego, że od 1 stycznia nadchodzącego roku maksymalna stawka podatku od psa może wynieść 173,57 zł. To ponad 20 złote więcej aniżeli w 2023 r. – podaje mecenas Ostafi

Kto nie musi płacić za posiadanie psa

Aby znaleźć informację o tym, do kiedy mamy czas na uregulowanie daniny od posiadania czworonoga, wystarczy wejść na stronę internetową danego samorządu. 

Z reguły o dokładnym terminie zapłaty podatku wydaje decyzję rada gminy a pieniądze należy wpłacać albo w kasie urzędu gminy, poprzez wysłanie przelewu na konto organu, ewentualnie do osoby wyznaczonej przez władze gminy, tzw. inkasenta. 

Podatek od posiadania psa jest obowiązkowy na terenie gminy, która takowy wyznaczyła, jednakże istnieją odstępstwa dla kilku grup, które są zwolnione z opłaty tej daniny. Podatku od posiadania psa nie zapłacą:

  1.  osoby w znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (z tytułu posiadania jednego psa),
  2. osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (z tytułu posiadania psa asystującego),
  3. osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa),
  4. podatnicy opłacający podatek rolny od gospodarstw rolnych (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  5. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności,
  6. osoby, które weszły w posiadanie psa ze schroniska (zależne od danego urzędu gminy),
  7. osoby, których psy są oznakowane chipem (decyzje podejmuje gmina).
Tagi: Podatek