Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zakaz importu ukraińskiego zboża do UE. “Kategorycznie nie do przyjęcia”
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.08.2023 17:53

Zakaz importu ukraińskiego zboża do UE. “Kategorycznie nie do przyjęcia”

zboże
unsplash.com

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro reaguje na pomysł przedłużenia zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych krajów Unii Europejskiej, podkreślając niezgodność takich działań z umową stowarzyszeniową oraz zasadami wspólnego rynku UE.

Ostry sprzeciw Ukrainy wobec ograniczeń importu

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało stanowczo na propozycję przedłużenia zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej. To reakcja na wcześniejsze deklaracje ministra rolnictwa Polski, Roberta Telusa, który opowiedział się za kontynuacją tego ograniczenia.

"Dalsze handlowe ograniczenia na import produkcji rolnej Ukrainy po upłynięciu 15 września terminu zakazu wprowadzonego przez Komisję Europejską uważamy za kategorycznie nie do przyjęcia" – stwierdzono w oświadczeniu ukraińskiego MSZ. Ministerstwo podkreśliło, że tego rodzaju "jednostronne ograniczenia" są sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską oraz zasadami wspólnego rynku UE.

Władze Ukrainy wezwały kierownictwo Unii Europejskiej oraz odpowiednie kraje, które otrzymały wsparcie finansowe z budżetu unijnego, do znalezienia wyważonego rozwiązania, uwzględniającego przepisy prawa UE i umowę o stowarzyszeniu.

Stanowisko ministrów państw przyfrontowych

Minister Robert Telus, po spotkaniu ministrów rolnictwa pięciu państw przyfrontowych – Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji – ogłosił, że osiągnęli wspólne stanowisko w kwestii produktów rolnych z Ukrainy. Jednym z punktów tego stanowiska jest przesunięcie terminu zakazu importu zboża z Ukrainy do tych krajów do końca bieżącego roku.

Historia ograniczeń transportu ukraińskiego zboża na Zachód

Już w kwietniu 2023 roku Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Od 2 maja 2023 roku obowiązują tymczasowe środki zapobiegawcze, które ograniczają import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do tych krajów. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca 2023 roku, a potem został przedłużony do 15 września 2023 roku. Tranzyt zbóż przez te kraje pozostaje dozwolony.

W lipcu br. premier Mateusz Morawiecki zagroził zamknięciem granic dla ukraińskiego zboża, jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu po 15 września. Minister Telus z kolei wyraził życzenie, aby zakaz utrzymać co najmniej do końca roku.


 

źródło: portalspozywczy.pl