Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Agrounia zapowiada "inwazję w Warszawie" i strajki. Padły konkretne daty
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Agrounia zapowiada "inwazję w Warszawie" i strajki. Padły konkretne daty

agropunia
Facebook / Agrounia

W czwartek 12 sierpnia 2021 roku o godzinie 12:00 przed Sejmem w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Agrounii. Obecni byli też na niej przedstawiciele innych związków zawodowych, a także rolnicy z całego kraju. Lider ruchu Michał Kołodziejczak zapowiedział, że 24 i 25 sierpnia odbędą się protesty w kilku miejscach w Polsce. Na jesień zapowiedział też inwazję w Warszawie.

Michał Kołodziejczak stwierdził, że nie wyklucza organizacji jesiennych protestów w stolicy wraz ze środowiskami, które nie są bezpośrednio związane z rolnictwem:

- Na jesień zapowiadamy inwazję na Warszawę. Bardzo możliwe, że z innymi grupami zawodowymi, z innymi grupami społecznymi, które też są pozostawione, rozżalone.

Inwazja w Warszawie i strajki w sierpniu

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, która odbyła się w symbolicznym miejscu - pod Sejmem - Michał Kołodziejczak oficjalnie zapowiedział kolejne kroki, jakie będą podejmowane przez działaczy Agrounii w kwestii protestów wobec rządu.

Wiadomo, że 24 i 25 sierpnia 2021 roku odbędą się blokady na drogach w kilku miejscach w Polsce. Lider Agrounii nie podał jednak bliższych szczegółów organizowanych zgromadzeń:

- 24 i 25 sierpnia będziemy blokować drogi w co najmniej kilku miejscach w całym kraju. Będą to blokady, które będą trwały 24 godziny, a niektóre 48. To jest krzyk rozpaczy.

Michał Kołodziejczak odniósł się również do stosunku premiera Mateusza Morawieckiego wobec rolników, mówiąc:

- Premier Mateusz Morawiecki dzisiaj jest na Mazurach. Tam nasi działacze wyszli do niego, by się z nim spotkać. Policja już na samym wejściu na posesję, gdzie miał być premier, stanęła, zagrodziła wejście i kazała rolnikom odejść. Dla nas jest to nie do pomyślenia.

Świnie i warzywa

Podczas konferencji lider Agrounii zaznaczył, że problemy dotykają nie tylko hodowców trzody chlewnej, ale też producentów warzyw:

- Supermarkety w Polsce nie chcą kupować mięsa, które pochodzi ze zdrowego mięsa, ze stref ASF. (...) Problem nie dotyczy tylko świń; dotyczy także warzyw. Jesteśmy ciągle pod kreską, jeżeli chodzi o sprzedaż warzyw, o bardzo duże marże, o dominację supermarketów.

Kołodziejczak odniósł się również do tego, że Agrounia wkrótce stanie się partią polityczną:

- My zajmujemy się i nadal będziemy zajmować się działalnością związkową. My cały czas zajmować się będziemy budową struktury w całym kraju. My ciągle będziemy zajmować się budowaniem przełożenia na Sejm, (...) a nie budową partii czy budową stanowisk, które później jacyś działacze będą chcieli otrzymać.

Zaapelował również do opozycji o rozmowy i konstruktywny dialog.

- Pogonimy razem tę pisowską bandę, która dziś ograbia polską wieś. Zabawa się skończyła, miło już nie będzie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook / Agrounia