RolnikInfo.pl > Biznes > W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

świnie
unsplash.com / fot. Brittany Sawyer

Afrykański pomór świń wyprowadził z równowagi cały rynek trzody chlewnej w Polsce. Szacuje się, że od początku 2021 roku w związku z ogniskami ASF wybito w naszym kraju około 35 tysięcy świń. Polscy rolnicy apelują do rządu o zdecydowane działania i redukcję populacji dzików.

W tym samym czasie hodowcy trzody chlewnej wskazują, że w Danii w ciągu trzech lat całkowicie wybito populację dzików liczącą 157 sztuk.

ASF, dziki i różne punkty widzenia

Pośród burzliwych dyskusji na temat stanu rolnictwa, sektora trzody chlewnej, metod walki z afrykańskim pomorem świń pewne jest jedno - ostatnie lata w rolnictwie zdecydowanie nie należą do łatwych.

Od początku 2021 roku w Polsce potwierdzono 48 ognisk ASF, w wyniku czego wybito około 35 tysięcy sztuk świń. Rolnikom wypłacono blisko 1,5 miliona złotych odszkodowań.

Pomimo obietnicy MRiRW dotyczącej przekazania dodatkowych funduszy na bioasekurację gospodarstw, sytuacja hodowców trzody chlewnej nie ulega poprawie. Rolnicy coraz częściej domagają się od polityków podjęcia bardzo zdecydowanych działań - jednym z nich miałaby być drastyczna redukcja populacji dzików w Polsce.

Wiele osób uznaje dziki za główne wektory przenoszące afrykański pomór świń na kolejne regiony w kraju. Inni wskazują, że głównym winowajcą transmisji ASF jest człowiek i jego nieodpowiedzialne zachowanie.

W Danii dzików już nie ma

Kontrowersyjnym przykładem polityki przeciw ASF są działania przedsięwzięte przez duńskie władze, które zdecydowały o całkowitym wytrzebieniu populacji dzików w swoim kraju.

Odstrzał 157 sztuk zwierząt zajął Duńczykom trzy lata - latem 2021 roku poinformowano o tym, że w kraju nie występuje ani jeden wolno żyjący dzik.

Warto przy tym pamiętać, że gdyby taka sama operacja eliminacji całego gatunku miałaby mieć miejsce w Polsce, należałoby zabić aż 270 tysięcy zwierząt. Nie trzeba zatem dodawać, że skala przedsięwzięcia w Polsce jest nieporównywalna do działań w Danii.

Przeciwnicy zabijania dzików wskazują, że masowa redukcja populacji zwierząt tego gatunku negatywnie wpłynie na lokalny ekosystem i skutecznie zaburzy jego funkcjonowanie.

Z drugiej strony hodowcy trzody chlewnej są w coraz gorszym położeniu, a ASF zatacza coraz szersze kręgi na polskiej wsi.

W wyniku szalejącego afrykańskiego pomoru świń liczba polskich gospodarstw zajmujących się hodowlą świń zmalała: zgodnie z danymi ARiMR 1 stycznia 2020 roku było ich 124,7 tysięcy. Rok później było to tylko 84,7 tysięcy gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl, tech.wp.pl

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR