Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Atakują rośliny, oblepiają skórę i doprowadzają do szału. Tak pozbędziesz się "przecinków"
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 29.06.2024 18:47

Atakują rośliny, oblepiają skórę i doprowadzają do szału. Tak pozbędziesz się "przecinków"

wciornastki na roślinie
fot. materiały własne

Upalne dni są idealną okazją do spędzania większości czasu na świeżym wiejskim powietrzu. Opalanie się czy kąpiel w basenie nieopodal pól obsianych zbożem bywa jednak katorgą. Wszystko przez ledwo widoczne gołym okiem, drobne owady, które potrafią człowiekowi uprzykrzyć życie. Potocznie zwiemy je przecinkami, a ich obecność to problem zarówno dla człowieka, jak i roślin czy zwierząt. Irytujące wciornastki znikną dopiero po żniwach, jak sobie z nimi radzić do tego czasu?
 

Lato sprzyja inwazji "przecinków"

Nie ma nic tak bardzo irytującego, jak pojawiające się w sezonie letnim, drobne przypominające przecinki owady, które zwykle przyklejają się do wilgotnej skóry i powodują nieprzyjemne uczucie swędzenia. To właśnie są wciornastki, drobne owady pojawiające się już pod koniec czerwca.

Wciornastki to malutkie robaki, które mierzą zwykle mniej niż 2 mm długości. W większości przypadków, te owady są czarne, jednakże występują także w kolorystyce żółtej, brązowej lub półprzezroczystej białej. Smukłe robaczki należą do rodziny owadów Thysanoptera i są częścią aeroplanktonu. Wciornastki nazywane są często przylżeńcami lub przecinkami, ze względu na ich nietuzinkowy wygląd.

Wyższe kary za brak OC ciągnika. Oto, ile zapłacą od 1 lipca spóźnialscy

Wciornastki upodobały sobie polskie wsie, rzadziej miasta

Obecności tych owadów doświadczyć mogą w szczególności mieszkańcy miejscowości, w których występuje krajobraz rolniczy, głównie pola obsiane zbożami. To właśnie najczęstsze miejsce występowania wciornastków. Masowy napływ tych owadów obserwujemy właśnie teraz, ponieważ rozpoczął się okres kwitnienia zbóż. 

Choć na początku przecinki pojawiały się głównie na wsiach, ich obecność można zauważyć również w mieście i w domach, w których próbują przedłużyć żywotność swojego gatunku, a dodatkowo przetrwać okres zimowy.

Pojawienie się latem tych owadów doprowadza ludzi do szału, głównie przez ich przyklejanie się do wilgotnej i spoconej skóry człowieka. Przecinki nie są groźne dla człowieka, choć mogą powodować swędzenie skóry, a nawet doprowadzają do podrażnienia i reakcji alergicznych. Aby uniknąć pojawiania się przecinków na skórze, wystarczy mieć suchą skórę, co latem bywa wręcz niemożliwe.

IMG_20240629_181121.jpg
fot. materiały własne

Wciornastki atakują uprawy i rośliny w ogrodach

Te malutkie, ledwo widoczne gołym okiem owady, zasiedlają liście, zboża, trawy, kwiaty, drewno czy nawet ściółkę. Mają niezwykłą umiejętność - potrafią z wiatrem przemierzyć tysiące kilometrów, by finalnie pojawić się w naszych ogrodach. Jednak nie to jest najgorsze, przecinki potrafią zarówno w ogródkach jak i w roślinach domowych zasiać prawdziwe spustoszenie. 

IMG_20240629_180519 (1).jpg
fot. materiały własne

Wciornastki uwielbiają żywić się sokami roślin. Mają do tego specjalnie przystosowany aparat gębowy, który wkłuwa się w zewnętrzną warstwę tkanki rośliny, a następnie wysysa zawartość komórek. Ich masowe pojawienie się na przydomowych roślinach, może spowodować uszkodzenia liści i kwiatów, a w konsekwencji całkowite zahamowanie ich rozwoju. 

Kwiaty na balkonach czy w ogrodach są narażone na niszczycielskie działanie wciornastków. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieświadome "sprowadzenie" ich do mieszkania, może pozbawić nasze domowe rośliny życia.

Czy można się pozbyć przecinków?

Owady pojawiają się wraz z momentem kwitnienia zbóż, a ich obecność przestanie być zauważalna już po żniwach. Nie ma więc idealnego sposobu na walkę z przecinkami, jak uzbroić się w cierpliwość.

Walka z przecinkami, jakkolwiek to brzmi, może polegać jedynie na zapobieganiu inwazji tych mikro owadów. Co to oznacza? Właściwie nic innego jak stosowanie osłon na rośliny, lepiących pułapek na owady czy odblaskowych ściółek. Dobrze jest też przycinać uszkodzone fragmenty roślin, aby przecinki dalej nie zdołały się rozprzestrzenić. 

Rośliny można też regularnie spryskiwać wodą, by przecinki padały jak muchy, gdyż woda działa na nie odstraszająco. Kiedy jednak nic nie pomaga, warto sięgnąć po ciężką artylerię w walce z przecinkami. Mowa tu o owadobójczych środków chemicznych.