Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Tak pozbędziesz się mszyc i przędziorków. Tania i skuteczna metoda
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 29.05.2024 19:37

Tak pozbędziesz się mszyc i przędziorków. Tania i skuteczna metoda

czarne mszyce
fot. Pixabay/ nidan

Wzorując się na metodach starych jak świat, kiedy jeszcze nie było dostępu do chemicznych środków, nasze babcie doskonale radziły sobie ze szkodnikami w swoich uprawach. Kluczem do walki z mszycą i przędziorkami było przygotowanie gnojówki z pokrzyw lub zrobienie z niej oprysku. Ten preparat można łatwo zrobić i jest prawdziwym odkryciem dla ekologicznych upraw. Opryskasz nim nie tylko ogórki i pomidory, pomoże też przy szarej pleśni i mączniaku rzekomym i prawdziwym.

Pokrzywy rewelacyjnym naturalnym środkiem na szkodniki

Dawniej nie było dostępu do chemicznych substancji, które szybko pozbywały się niechcianych szkodników w uprawach. Nasze prababcie i babcie musiały radzić sobie z nimi w sposób naturalny. Wiedza na temat korzystania z ziół i chwastów jako bezpiecznych oprysków, była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Znalezienie pokrzywy zwyczajnej zapewne nie przysporzy nikomu trudności. Rośnie ona bowiem w wielu przydomowych ogródkach, zagajnikach, na poboczach dróg a nawet w parku w mieście. Młode pokrzywy, zrywane najlepiej zanim zakwitną, świetnie sprawdzą się jako roztwór w pełni ekologiczny nawet na choroby atakujące rośliny.

Zakaz podlewania tuneli foliowych i ogródków. Gminy apelują do mieszkańców

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw

Do zrobienia roztworu potrzebujemy około 1 kilograma pokrzyw oraz 10 litrów wody. Pozyskane pokrzywy należy posiekać na drobno i włożyć na dno wiaderka lub plastikowej beczki. Całość należy zalać wodą. Można wykorzystać też deszczówkę.

UWAGA! Nie powinno się przykrywać szczelnie pojemnika, gdyż roztwór podczas fermentowania musi mieć dostęp do powietrza. Można użyć jako przykrycie gazę lub siatkę, która ochroni gnojówkę przed dostaniem się do niej owadów. 

Całość odstawić w ciemne miejsce. Gnojówkę mieszamy codziennie, aż do momentu, kiedy piana z roztworu zaniknie. Gotowa będzie po upływie 2 do 3 tygodni. Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem, który w swoim składzie posiada azot, potas, krzem czy nawet wapń i żelazo. 

Na co dobra gnojówka z pokrzyw?

Gnojówka z pokrzyw rewelacyjnie poradzi sobie z mszycami, przędziorkami i misecznikami. Podziała nawet na choroby roślin, takie jak szara pleśń, mączniak prawdziwy czy rzekomy. Nie zaszkodzi, a nawet pomoże podlewanie gnojówką roślin dolistnie.

Roztwór z pokrzywy trzeba rozcieńczyć, zanim użyjemy go w ogrodzie. Do podlewania roślin lub spryskiwania w celu ochrony przed szkodnikami, roztwór rozcieńczamy w proporcji 1:10 (jeden litr gnojówki na 10 l wody). Jeśli chcemy wykorzystać roztwór jako oprysk, rozcieńczamy w proporcji 1:20. 

Gotową i rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw możemy podlać: pomidory, dynie, cukinie, paprykę, seler, truskawki, maliny, ogórki, rośliny ozdobne (róże, iglaki) oraz krzewy owocowe. Dzięki gnojówce z pokrzyw, uzyskamy gęste, zdrowe i doskonale wybarwione rośliny. Stosuj ją raz na dwa lub trzy tygodnie.