Awantura o grunty rolne trwa. Spór między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Rolnictwa
Ministerstwo Finansów (MF) negatywnie ocenia projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zmiany, które miałyby dotyczyć sposobu naliczania czynszu dzierżawnego, według MF, spowodowałyby zmniejszenie dochodów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) o 204 mln zł w 2024 r. i łącznie o 417 mln zł w latach 2024-2026.
Ministerstwo Finansów nie chce zmian
Resort finansów stoi na stanowisku, że to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) powinno zająć się wypracowaniem bardziej uniwersalnego sposobu wyliczania czynszu. Obecny system, oparty na średniej krajowej cenie skupu pszenicy, zdaniem MF, nie jest wystarczająco elastyczny i nie uwzględnia zróżnicowania cen gruntów w różnych regionach kraju.
MRiRW proponowało dwie zmiany w sposobie naliczania czynszu:
- W lipcu 2023 r. proponowano, aby czynsz był ustalany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności.
- W lutym 2024 r. w związku ze spadkiem cen zbóż, MRiRW zaproponowało, aby w latach 2024-2026 czynsz był ustalany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w danym półroczu.
Argumenty Ministerstwa Finansów
MF argumentuje, że te zmiany są niekorzystne dla ZWRSP i budżetu państwa. Dodatkowo, resort finansów podkreśla, że MRiRW nie przedstawiło planu finansowego uwzględniającego zmniejszenie dochodów ZWRSP.
W całym kraju jest ponad 68 tys. czynnych umów dzierżawy gruntów rolnych Skarbu Państwa na łączną powierzchnię ponad 1 mln ha. Zmiana sposobu naliczania czynszu miałaby więc znaczący wpływ na sytuację finansową zarówno ZWRSP, jak i samych dzierżawców.