RolnikInfo.pl > Wiadomości > Brakuje nawozów, polscy rolnicy załamują ręce. MRiRW przerywa milczenie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 27.10.2023 14:24

Brakuje nawozów, polscy rolnicy załamują ręce. MRiRW przerywa milczenie

ciągnik na polu
unsplash.com

Kryzys w dostawach nawozów w Polsce narasta, a rolnicy zmagają się z trudnościami w zdobyciu potrzebnych substancji. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zdecydował się zainterweniować, prosząc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienia. Odpowiedź nadeszła po prawie miesiącu i rzuca światło na źródła problemu.

Alarmujące sygnały od rolników

27 września 2023 roku rolnicy zaczęli informować Krajową Radę Izb Rolniczych o alarmującym braku nawozów wieloskładnikowych na polskim rynku. Zaniepokojeni sytuacją, członkowie zarządu KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienia w sprawie. Problem zdaje się dotyczyć wielu regionów w Polsce.

– Zauważalnie mniejszy w porównaniu z latami poprzednimi popyt na nawozy mineralne obserwowany mniej więcej od końca 2021 r. spowodował, że zarówno krajowa produkcja nawozów wieloskładnikowych jak również ich import już od początku 2022 r. zaczęły się stopniowo zmniejszać. Niemniej jednak zauważalny spadek zarówno produkcji, jak i importu nawozów wieloskładnikowych w relacji rocznej odnotowano w szczególności w I półroczu 2023 r. – komentuje KRIR.

Centrum Doradztwa Rolniczego: dostępność nawozów jest "średnia"

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pismo KRIR, prezentując dane Centrum Doradztwa Rolniczego. Choć oficjalnie stan zaopatrzenia w nawozy wieloskładnikowe jest określany przez CDR jako "średni", rolnicy cały czas raportują problemy z dostępnością. Nawozy są – jak twierdzi CDR – dostępne w terminie, ale ich ilość na składach i ceny mogą być zbyt małe w stosunku do zapotrzebowania rolników.

 

Poprawa sytuacji na horyzoncie?

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, głównymi przyczynami braku nawozów są spadki produkcji i importu. Produkcja nawozów wieloskładnikowych zmniejszyła się o 23,2 proc. w 2022 roku, a dane na 2023 sugerują jeszcze większe obniżki. Import również odnotowuje znaczny spadek, co pogłębia kryzys w dostawach nawozów na polskim rynku.

W kolejnych tygodniach oczekuje się poprawy dostępności nawozów wieloskładnikowych w punktach sprzedaży - informuje KRIR. Warto jednak monitorować sytuację, gdyż trudności w zdobyciu nawozów mogą wpłynąć negatywnie na polskie rolnictwo w nadchodzących miesiącach.

 

źródło: KRIR

Tagi: Nawóz