Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Masz mniej niż 41 lat? Możesz dostać 200 tys. zł, nie zapomnij o ważnym terminie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 27.10.2023 14:20

Masz mniej niż 41 lat? Możesz dostać 200 tys. zł, nie zapomnij o ważnym terminie

osoba podpisująca dokument
unsplash.com

Wielu rolników, którzy nie skończyli jeszcze 41 lat, mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości 200 tys. złotych, które mogą przeznaczyć na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego. Warto jednak pamiętać, że data graniczna przyjmowania wniosków o premie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mija wraz z końcem dnia 27 października 2023 roku. 

Premiera finansowa dla młodych rolników: ostatni dzwonek do 27.10

Młodzi rolnicy, którzy marzą o wystartowaniu z własnym gospodarstwem, nadal mają szansę otrzymać wsparcie finansowe na ten cel w wysokości 200 tys. złotych. Ważnym warunkiem jest jednak złożenie wniosku przed końcem 27 października 2023 roku. To unikalna okazja, aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji, finansowanej z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Kto może skorzystać z dofinansowania dla młodych rolników?

Osoby w wieku od 18 do 40 lat, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolnictwem lub prowadzą gospodarstwo krócej niż 24 miesiące, mogą ubiegać się o premię. Istotnym wymogiem jest posiadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa oraz odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Warunki i możliwości związane z dofinansowaniem dla młodych rolników

Dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł ma charakter ryczałtu i jest przeznaczone na rozwój gospodarstwa. Kluczowym warunkiem jest inwestycja minimum 70 proc. kwoty w środki trwałe, takie jak grunt rolny, maszyny, zwierzęta gospodarskie czy budynki gospodarcze. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na zakup środków do produkcji rolnej. Warto podkreślić, że premia przysługuje na jedno gospodarstwo i tylko jednemu z małżonków.

Zainteresowanie tym wsparciem jest ogromne – ponad 3 tys. młodych rolników już złożyło wnioski o premię. Dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają, przypominamy: czas goni. Nabór wniosków odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR. To szansa na rozwój i zrealizowanie marzeń o własnym gospodarstwie. Nie zwlekaj, termin mija 27 października!

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR