Co z Zielonym Ładem? Timmermans zrezygnował
Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?
Rezygnacja Fransa Timmermansa: nowa droga w polityce
22 sierpnia 2023 roku w Brukseli doszło do ważnego wydarzenia w światowej polityce klimatycznej. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i architekt Zielonego Ładu, zdecydował się na oficjalne złożenie rezygnacji ze swoich funkcji. Powodem tej decyzji jest fakt, że Timmermans będzie wiodącym kandydatem ze wspólnej listy Socjaldemokratów (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) w zbliżających się wyborach parlamentarnych w Holandii.
Nowe oblicze europejskich inicjatyw klimatycznych
Frans Timmermans jest uważany za kluczową postać w opracowaniu i promowaniu Europejskiego Zielonego Ładu. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu uczynienie z Europy obszaru neutralnego dla klimatu do roku 2050. W skład Zielonego Ładu wchodzi m.in. strategia „Od pola do stołu” oraz unijna strategia na rzecz różnorodności biologicznej. Odejście polityka zostawi ważną lukę w dziedzinie działań proekologicznych.
Decyzja Fransa Timmermansa o rezygnacji spotkała się z natychmiastowym przyjęciem przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen. To oznacza, że teraz odpowiedzialność za kontynuację i realizację idei Zielonego Ładu przejmie słowacki wiceprzewodniczący UE, Maroš Šefčovič.
O co chodzi w Europejskim Zielonym Ładzie?
Zielony Ład to kompleksowe podejście do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie do roku 2050. Komisja Europejska postawiła sobie 10 priorytetów, w ramach których dokonuje rewizji istniejących przepisów pod kątem ich wpływu na klimat oraz wprowadza nowe regulacje dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, renowacji budynków, różnorodności biologicznej, rolnictwa i innowacji.
źródło: cenyrolnicze.pl