Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2023 r., złożono już 156 tys. wniosków. Jest kilka ważnych zmian
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.04.2023 16:49

Dopłaty bezpośrednie dla rolników w 2023 r., złożono już 156 tys. wniosków. Jest kilka ważnych zmian

pieniądze
biznesinfo

Jak informuje ARiMR, do połowy kwietnia br. już ponad 156 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie na rok 2023. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie przez internetową aplikację eWniosekPlus, a eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego oferują nieodpłatne wsparcie przy wypełnianiu dokumentów. W bieżącym roku wprowadzono nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu.

Nowości w kampanii dopłat 2023

Zmiany wprowadzone w tegorocznej kampanii dotyczą m.in. zasad wzmocnionej warunkowości oraz ekoschematów. Wzmocniona warunkowość opiera się na dziewięciu normach GAEC, które dotyczą utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej i zgodnej z ochroną środowiska. Z kolei ekoschematy są nowym elementem, na który składa się sześć dobrowolnych działań. Rolnik może samodzielnie zdecydować, które z nich wdroży w swoim gospodarstwie.

Zmiany w wymogach powierzchniowych

W tym roku wprowadzono również zmiany w wymogach dotyczących powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Dolny próg został obniżony z 3 ha do 1 ha, a płatność przyznawana jest do pierwszych 30 ha. W przypadku wsparcia dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów uprawnych, do których można otrzymać dofinansowanie (dotychczas wynosił 50 ha).

Dopłaty, o które można się ubiegać w 2023 roku

Rolnicy mogą starać się o różne rodzaje dopłat, m.in. płatności bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW), płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne czy płatności ekologiczne. Warto również pamiętać o nowych zobowiązaniach wprowadzonych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa od 15 marca do 15 maja 2023 roku. Tradycyjnie istnieje też możliwość dostarczenia dokumentów także po tym terminie, jednak za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1%. Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych można dokonywać do 31 maja 2023 roku. Po tej dacie płatności będą obniżane o 1% za każdy dzień zwłoki w przypadku powierzchni objętych zmianami. Ostateczny termin składania wniosków oraz wprowadzania modyfikacji to 9 czerwca 2023 roku.

Jeśli rolnicy mają trudności z wypełnieniem wniosków o dopłaty bezpośrednie, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Specjaliści udzielają wsparcia w trakcie całego procesu, pomagając w zrozumieniu wymagań, wyborze odpowiednich dopłat i poprawnym wypełnieniu dokumentów.

Tagi: Dopłaty