Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Gwiazdor planuje inwestycję na wsi. Mieszkańcy protestują
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Gwiazdor planuje inwestycję na wsi. Mieszkańcy protestują

TVP3 Olsztyn screen
TVP3 Olsztyn screen

We wsi Lipinki, gdzie przed laty dział PGR, ma powstać biogazownia. Mieszkańcy sprzeciwiają się pomysłowi w obawie przed hałasem, wzmożonym ruchem, a także fetorem.

Sebastian Florek, reality show Big Brothera oraz były poseł SLD, dziś jest rolnikiem i przedsiębiorcą, który w Lipnikach planuje postawić biogazownię. Jak donoszą dziennikarze TVP3 Olsztyn, Florek jest przekonany, że planowana inwestycja jest w pełni bezpieczna i nie spowoduje niekorzyści nie tylko dla mieszkańców, ale i dla orlika krzykliwego, bytującego na terenie obszaru chronionego Natura 2000. - Orlik nie bytuje między budynkami, a biogazownia miałaby być w moim gospodarstwie między budynkami istniejącymi dzisiaj. Także te budynki stanowią granicę żerowania orlika - mówił Florek w rozmowie z TVP3 Olsztyn.

RDOŚ popiera inwestycję

- Biogazownia sprzyja pozyskiwaniu, zbieraniu biomasy i o ile będzie to robione w odpowiednich terminach, to będzie to sprzyjało zachowaniu terenów otwartych, które są bardzo chętnie wykorzystywane przez ptaki - przekazała przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy obawiają się jednak, że pojawienie się we wsi gazowni, przyniesie nieprzyjemne zapachy i zwiększony ruch na drodze.

- Obawiamy się smrodu i jednocześnie hałasu - mówi jedna z mieszkanek.

Jaka będzie decyzja?

To, czy biogazownia powstanie tego na ten moment jeszcze nie wiadomo. Gmina będzie wydawać decyzję o warunkach zabudowy. Jak zapowiedziano, postępowanie w sprawie zostanie przeprowadzone z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Decyzja ma zapaść w ciągu trzech miesięcy.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: TVP3 Olsztyn

Tagi: Wieś