Handel z Ukrainą: KE podjęła decyzję na najbliższy rok
Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że liberalizacja handlu z Ukrainą będzie obowiązywać przez kolejny rok. Jednocześnie, do 15 września br., obowiązują tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu czterech zbóż z Ukrainy. Decyzja ta stanowi silne potwierdzenie niezachwianego poparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu agresji ze strony Rosji.
Autonomiczne środki handlowe na kolejny rok
Komisja Europejska utrzymuje zawieszenie ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu dotyczących eksportu z Ukrainy do Unii Europejskiej. Tzw. autonomiczne środki handlowe (ATM) będą obowiązywać przez kolejny rok. Ta decyzja ma na celu złagodzenie trudnej sytuacji, z jaką borykają się ukraińscy producenci i eksporterzy w wyniku agresji militarnej Rosji. Unia Europejska wyraźnie wyraża swoje wsparcie dla Ukrainy, dając jednoznaczny sygnał o kontynuacji handlowej współpracy.
Wycofywanie środków zapobiegawczych dla importu zbóż
Do 15 września 2023 r. Unia Europejska stopniowo wycofuje wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika z Ukrainy. Ograniczenie tych środków zostaje zmniejszone z 17 do 6 pozycji taryfowych dla czterech wymienionych produktów. Środki te zostały przyjęte w celu rozwiązania wąskich gardł logistycznych w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii i na Słowacji. Stopniowe wycofywanie tych środków pozwoli na poprawę przepływu handlu między Unią Europejską a Ukrainą oraz ułatwi wywóz ukraińskiego zboża przed nadchodzącym sezonem żniw.
Wspólna platforma koordynacji dla poprawy handlu
W celu poprawy przepływu handlu między Unią Europejską a Ukrainą, utworzono wspólną platformę koordynacji, w której uczestniczą Komisja Europejska, Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina. Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis kieruje tym procesem na szczeblu politycznym. Pierwsze spotkanie inauguracyjne platformy koordynacyjnej odbyło się 2 czerwca, natomiast monitorowanie usprawnienia korytarzy solidarnościowych będzie odbywać się poprzez tę platformę ułatwień wywozowych.
Decyzja Komisji Europejskiej odnośnie kontynuacji liberalizacji handlu z Ukrainą na najbliższy rok stanowi ważny krok w umacnianiu współpracy między obiema stronami. Unia Europejska potwierdza swoje zobowiązanie do wsparcia Ukrainy w trudnym okresie, dbając jednocześnie o utrzymanie stabilności cen żywności i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.