RolnikInfo.pl

YouTube.com / Ruptly

Holandia: eksperymentalny pobyt świń na lotnisku. Zwalczają nieproszonych gości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Port lotniczy Amsterdam Schiphol w Niderlandach stał się sceną interesującego eksperymentu, w którym do przeganiania dzikiego ptactwa zostaną wykorzystane świnie hodowlane.

Operator lotniska w stolicy Holandii zdecydował się na próbną wizytę stada dwudziestu świń. Jak się okazuje, celem przedsięwzięcia jest podniesienie standardów bezpieczeństwa - ptaki poruszające się w pobliżu płyty lotniska stanowią bowiem duże zagrożenie dla samolotów.

Świnie na lotnisku w Amsterdamie

Lotniska na całym świecie są organizmami działającymi wedle precyzyjnie określonych zasad, mając na względzie nie tylko szybkość i efektywność obsługi pasażerów, ale też spełnianie wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa.

Jak się jednak okazuje, maszynom wzbijającym się w powietrze, jeszcze na pasie startowym, zagrażać może dzikie ptactwo - przykładem jest sytuacja na terenie portu lotniczego Amsterdam Schiphol w Niderlandach.

Władze lotniska bezskutecznie zmagają się ze stadami dzikich gęsi, które grasują między samolotami w poszukiwaniu pożywienia. Obszar w okolicy pasów startowych pochodzi z rekultywacji obszaru położonego niegdyś poniżej poziomu morza i obfituje w atrakcyjną dla zwierząt roślinność.

Niestety, ptaki stanowią zagrożenie dla mechanizmów wzbijających się w niebo samolotów. Ciekawe rozwiązanie problemu zaproponowała firma Extraordinary Pigs (ang. niezwykłe świnie) - na terenie, który upodobały sobie gęsi, ma wkroczyć stado dwudziestu świń.

Szczegóły nietypowego projektu

Rola świń jest z założenia prosta - po zebraniu plonów buraka cukrowego zwierzęta mają być wpuszczone na teren 202-hektarowego pola. Ziemia znajduje się między dwoma z sześciu pasów startowych lotniska.

Obecność świń ma odstraszać ptaki chętne do żerowania - trzoda ma bowiem pozostać na polu przez sześć tygodni, podczas których zjedzone zostaną wszystkie smakołyki, które mogłyby być atrakcyjne dla gęsi. Po zakończeniu projektu jego pomysłodawcy mają nadzieję, że dzikie ptaki - zauważywszy "posprzątany" teren - stracą nim zainteresowanie i przeniosą się gdzie indziej.

By móc zaobserwować, czy działania świń przynoszą zamierzony efekt, na sąsiednim polu po zbiorze buraków cukrowych nie wpuszczono trzody chlewnej. Na koniec eksperymentu będzie można zatem porównać, czy założenia eksperymentu ze świniami spełniają oczekiwania swoich inicjatorów.

Warto dodać, że port lotniczy Amsterdam Schiphol jest nie tylko największym lotniskiem w Niderlandach, ale też trzecim co do wielkości portem lotniczym w Europie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Mieści się na obszarze 2787 hektarów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

  • Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: YouTube.com / Ruptly

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]